1 Ekim 2018 Pazartesi

Danimarka'da mutlaka görmeniz gereken 10 yer


Danimarka'da mutlaka görmeniz gereken 10 yer


Danimarka Baltık ve Kuzey Denizi ile çevrili bir deniz ülkesi olma özelliğini yüzyıllardır koruyor. Ülkenin hiçbir noktası denizden bir saatten daha fazla uzakta değil. Çok da güzel ince kumlu plajları var.

Bu güzel ülkenin sahibi olan Vikingler’in torunları, bugünlerde müzelere ve diğer ülkelerle beraber modern yaşam tarzı oluşturmaya yoğunlaşmış durumdalar. Danimarka’ya gelen turistler Andersen’in hikayelerindeki ülkeyi keşfetmek, Kopenhag’ın lezzet noktalarını keşfetmek veya sanat ve tasarıma yoğunlaşmak istiyorlar. Sizlerin de ilgisini çekeceğinden emin olduğumuz on özel aşağıda sizler için listeliyoruz.

Tatil planınızı yaparken ya da seyahat acentanız ile görüşürken buraları göreceğinizden emin olun.



1. Frederiksborg Sarayı



Milli Tarih Müzesine ev sahipliği yapan Frederiksborg Sarayı bir gölün tam ortasında konumlanmış. 17.yy. başlarında inşa edilen kale, o zamanlar Danimarka Kralı olan King Christian IV’ün konutuydu. 1878 yılında ise müze haline getirildi. Sarayın koridorlarında gezerken duvarlardaki ve çevrenizdeki sanat eserlerine bakabilirsiniz. İskandinavya’daki en iyi sanat koleksiyonlarından biridir sarayda sergilenen. Bahçede ise özel botlarla gölde gezi yapabilir ve kalenin en güzel görüntülerini yakalayabilirsiniz.


2. Oresund Köprüsü



Bu mühendislik harikası olan köprü İsveç şehri Malmö ile Kopenhag’ı birbirine bağlıyor. 8 km uzunluğundaki bu köprü, demiryolu ve karayolu ulaşımını sağlıyor. 2000 yılında açılan köprüden günde 17 bin araç geçiyor. İsveç’e geçmek isterseniz bu köprüyü kullanacaksınız, eğer havayolu ile Kopenhag’a gelir iseniz havadan da görmek için gözlerinizi dört açın.


3. Vikingeskibsmuseet



Roskil’de yer alan Viking Gemi Müzesi’ni görmeden Danimarka’dan ayrılmamalısınız. Dünya gemicilik tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Vikingler’den kalan gemiler ve bu gemilerin nasıl yapıldığını görmek oldukça farklı bir deneyim olacaktır. Özellikle çocukların yoğun ilgisini çeken bu müzeyi, ailecek gidilebilecek yerlerden biri olarak not edin.

4. Skagen Sahili


Toplamda 5,000 mil sahili olan bir ülkede bazı insanların deniz kenarında tatil yapmayı seçmesi oldukça doğaldır. Skagen’deki sahil rüzgarlı ve çoğu zaman tenhadır. Kuzeyde bulunan Grenen’de ise ışık, güneş son derece farklıdır. Danimarkalı ressamlar ilk çalışmalarını burada yaparak, bu sıra dışı güzelliği çalışmalarına yansıtmaya çalışmışlardır. Şehir merkezinde bulunan müzede bu tabloları görebilirsiniz. Danimarka’nın en büyük hareket eden kumulu olan Rabierg Mile’ı da buralara kadar gelmişken görün. Tamamen kuma gömülen ve sadece kuleleri görünen kiliseye bir göz atın.

5. Legoland Billund


Danimarka’da çocukların en çok sevdiği yer olan Legoland’de yetişkinler de keyifli zaman geçiriyor. Legoland’da dünyanın en meşhur binalarının legodan yapılmış örnekleri, legodan kurulmuş şehirleri çocuklarınız merakla ve keyifle izleyecek. Legoland’da bazı bölümler sadece ve sadece küçük ziyaretçiler için ayrılmıştır, ebeveynlerin bile girişi yasaktır. Eğer burayı seveceğinizi düşünüyorsanız Legoland’ın otelinde rezervasyon yaptırabilirsiniz.

6. Küçük Deniz Kızı


Küçük Deniz Kızı’nın heykelini Kopenhag’da Langelinie limanında bir kayanın üzerinde oturur şekilde bulacaksınız. Herkes gibi sizler de heykelin ne kadar küçük olduğunu görünce şaşırabilirsiniz. Deniz Kızı heykeli sadece 1.25 metre yüksekliğinde ve 175 kg ağırlığında. 1913 yılında Andersen’in Deniz Kızı oyununun anısına Edvard Eriksen tarafından yapılmıştır. Heykelin kafası bir çok kere kırılmış ancak her seferinde aslına uygun olarak onarılmıştır.

7. Den Gamle By


Tarihle ilgileniyorsanız bu açık hava müzesini kesinlikle kaçırmamanız gerekiyor. 1909 yılında kurulan bu müzede Danimarka’nın farklı yerlerinden toplanmış 100 farklı yapıyı görebilirsiniz. Bir köy hayatının örneği şeklinde tasarlanmış müze, size Danimarka tarihindeki hayat tarzı hakkında da çok şey anlatacak.

8. Kronborg Kalesi


Kronborg Rönesans’ın en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilir. 1574 yılında inşaatı başlamış olan kale tam İsveç ile Danimarka sınırında bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca Danimarka’yı korumuş olan kale, ciddi kararkarın alındığı bir karargah olmuştur. Bu kaleyi hem içeriden hem de dışarıdan gezmenizi şiddetle öneriyoruz.

9. Bornholm


Baltık denizinde yer alan bu Danimarka adası, Almanya, Polonya ve İsveç’e daha yakın konumuyla dikkat çekici. Bu coğrafi uzaklık aynı zamanda çok da farklı bir manzarayı ve güzelliği de beraberinde getiriyor. Muhteşem doğası, el sanatları ve balıkçılığı ile büyük şehirlerden kaçmak isteyenlerin önemli bir durağı Bornholm adası. Plajları ile de meşhur olan adada bulunan Aldmindingen ormanları da keşfedilmeye değer bir diğer doğal güzellik. Svaneke köyündeki eski evler ve sanat galerini de gezmeniz lazım. Çocuklar ise Joboland adındaki lunaparkta çıldırabilir.

10. Tivoli Bahçeleri


Avrupa’nın en meşhur ve sevilen yerlerinden biri olan Tivoli Bahçeleri 1843 yılında kurulmuştur. Kopenhag şehir merkezinde yer alan park, şehrin kalbinde dinlenmek ve huzur bulmak için mükemmel bir nokta. Bahçede aynı zamanda pek çok sanat performansı sergileniyor. Çocuklar için de eğlence parkı mükemmel bir bonus. Tivoli Bahçeleri pek çok festivale de ev sahipliği yapıyor. Huzur bulmak ve dinlenmek için bu parka uğrayın.




Danimarka Hakkında
Danimarka Krallığı ya da kısaca Danimarka Kuzey Avrupa'da İskandinavya'da başkenti Kopenhag olan ülke. Danimarka anayasal bir monarşi olup, devlet başkanı 2. Margrethe'dır. Grönland ve Faroe Adaları da Danimarka'ya aittir. İzlanda ise 1944'e dek Danimarka'nın egemenliği altında kalmıştı

Başkent:Kopenhag
Telefon Kodu : +45
Para Birimi : Danimarka Kronu
Nüfus : 5.731 milyon (2016) Dünya Bankası
Resmi Dil : Danca

Turistik Yerler (Sırasıyla): Kopenhag > Aarhus > Helsingör > Odense > Billund

Kaynaklar ; 

http://www.yoldasin.com/danimarkada-gormeniz-gereken-on-yer/https://tr.wikipedia.org/wiki/Danimarkahttp://www.gezilecekyerler.comhttp://www.gooogle.com.tr/