29 Ekim 2018 Pazartesi

DoS ve DDOS Nedir ?

DDOS Nedir ?


Denial of Service, internete bağlı bir hostun hizmetlerini geçici veya süresiz olarak aksatarak, bir makinenin veya ağ kaynaklarının asıl kullanıcılar tarafından ulaşılamamasını hedefleyen bir siber saldırıdır.

DoS NEDİR?


Denial of Service, yani DoS saldırıları, bir bilgisayar aracılığıyla hedef olarak belirlenen bilgisayarın kullanılabilirliğini ortadan kaldırmaya yönelik gerçekleştirilir. Saldırı esnasında PC ve PC'nin kullandığı ağların olabildiğince yavaşlatılması ve kullanılamaz hale gelmesi amaçlanır.

DoS ve DDoS SALDIRILARI FARKLARI


DoS saldırıları, genelde tek bilgisayar ve tek internet bağlantısı üzerinden gerçekleştirilir. DDoS saldırıları ise, aynı andan birden fazla PC ve bağlantı desteğiyle gerçekleştirildiği için kapsamı daha büyük, haliyle verebileceği zarar daha fazla ve karşı önlem alınması da daha zordur.


Bazı DDoS SALDIRI TİPLERİ


  • Site trafiğine yönelik saldırılar yapılarak sitenin erişilebilirliği engellenir.
  • Bant genişliği saldırısı yapılarak bağlantıda ciddi sorunlar doğabilir.
  • Uygulamalara saldırılarak direkt olarak kaynak bilgisayarın çalışması sonlandırılabilir.

SALDIRI BELİRTİLERİ

Bilgisayarınız ve internet bağlantı hızınız kullanılamayacak derecede yavaşladıysa, hiçbir siteye giriş yapamıyor ve sürekli bağlantı hataları alıyorsanız, büyük ihtimalle bu tip saldırılar gerçekleşmiş demektir. Büyük çaplı bir saldırı, bölgesel olarak internet erişimini de bozabilir, ciddi zararlar verebilir.SALDIRININ PARÇASI OLABİLİRSİNİZ


Saldırı sırasında virüs bulaşan bilgisayarlar, zombi olarak adlandırılır. Bu bilgisayarların oluşturduğu büyük gruplar ise, Robot Network ya da BotNet olarak tanımlanır. Bilgisayarınız, sizin haberiniz olmadan bu saldırılarda aktif rol oynamaya başlar ve bir süre sonra başlayan yavaşlamalar sonucunda bilgisayarınızdan verim alamazsınız. Verileriniz genelde korunur, ama işlev unsuru ortadan kalkar.

Kaynak;sabah-com-tr
Yorum


EmojilerEmojiler