29 Ekim 2018 Pazartesi

Dünyada'ki en ünlü İsveç markaları


İsveç denildiğinde ilk akla gelen şeylerden bazıları iyi bir eğitim sistemi, refah seviyesindeki yükseklik, çok iyi bir şekilde işleyen sağlık sistemi, göz kamaştıran doğa manzaraları ve saygı duyulan bir halktır. Bu nedenle birçok kişi zaman zaman acaba İsveç’e mi yerleşsek diye düşünür. Yerleşemeyen ve bu ülkeyi merak edenler ise en kısa zamanda İsveç’i ziyaret etmek için seyahat planları yaparlar. Ancak bu güzel ülke söz konusu olduğunda birşey daha gelmektedir akıllara: İsveç markaları! Peki, nelerdir bu İsveç markaları?

H&M


Ülkemizde de çok sayıda mağazası bulunan H&M en bilindik İsveç markalarından bir tanesidir. 1947 senesinden beri var olan H&M kadın, erkek, çocuk ve ev ürünleri satmaktadır. Modayı yakından takip eden ve ayrıca moda dünyasında önemli bir yeri olan H&M’in 2017 itibariyle dünya genelinde 4300’den fazla mağazası vardır.

H&M’in açılımı Hennes&Mauritz’tir ve markanın serüveni 1947’de Vasteras’ta sadece kadın kıyafetleri satan bir mağaza açmasıyla başlamıştır. Bugün ise dünyanın dört bir köşesindeki mağazalarıyla müşterilerine çeşit çeşit ürünler sunmaktadır.

IKEASöz konusu İsveç olduğunda ilk akla gelen markalardan bir diğeri ise IKEA’dır. Açılımı “ Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd “ olan IKEA 1943 senesinde o zamanlar 17 yaşında olan Ingvar Kamprad tarafından kurulmuştur.

IKEA’da mobilyadan ev tekstiline, mutfak eşyalarından ofis malzemelerine çok sayıda ürün satılmaktadır. Yani bir evi döşemek için ihtiyaç duyulan birçok şeyi İKEA’da bulabilmek mümkündür.

Söz konusu İsveç olduğunda ilk akla gelen markalardan bir diğeri ise IKEA’dır. Açılımı “ Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd “ olan IKEA 1943 senesinde o zamanlar 17 yaşında olan Ingvar Kamprad tarafından kurulmuştur.

IKEA’da mobilyadan ev tekstiline, mutfak eşyalarından ofis malzemelerine çok sayıda ürün satılmaktadır. Yani bir evi döşemek için ihtiyaç duyulan birçok şeyi İKEA’da bulabilmek mümkündür.


Acne StudiosStockholm merkezli Acne Studios kadın ve erkek giysilerinin, ayakkabıların ve aksesuarların satıldığı bir İsveç markasıdır. Acne Studios’un Kopenhag, Berlin, New York, Sidney, Londra, Tokyo, Paris gibi çok sayıda yerde mağazaları vardır. Ülkemizde ise markanın ürünlerini Beymen’de bulabilmek mümkündür.Daniel Wellington


2011 senesinde Filip Tysander tarafından kurulan Daniel Wellington bir İsveç saat markasıdır. Minimal bir tasarıma sahip olan saatler aynı zamanda şık bir görünüme de sahiptir ve belki de bu sayede marka kısa sürede dünya çapında bir bilinirlik kazanmış ve ciddi satış rakamlarına ulaşmıştır.


Hastens
1852’de kurulan Hastens yatak, yastık, yorgan, çarşaf gibi ürünler satan bir İsveç markasıdır. Dünya genelinde birçok ülkede mağazaları bulunan Hastens’in ülkemizde de mağazaları vardır.

Electrolux


Bir diğer İsveç markası ise ev cihazları ve profesyonel cihazlar satan Electrolux’tür. Electrolux denildiğinde ilk akla gelen ürünlerden bazıları bulaşık makinesi, çamaşır ve kurutma makineleri, buzdolabı, elektrikli süpürgeler, ütü ve kahve makinesi gibi küçük ev aletleridir.


Hasselblad1941 senesinde kurulan Hasselblad fotoğraf makinesi ve lens konusunda önemli bir markadır. Hasselblad fotoğraf makineleri ikonik ergonomik dizaynları, görüntü kalitesi ve yüksek performansları ile bilinirler. Hasselblad fotoğraf makineleri dünyadaki önemli anları fotoğraflamada kullanılmaktadır ve bunlardan bir tanesi aya ilk adım atan kişinin fotoğraflanmasıdır.

Çok sayıda önemli fotoğrafçı tarafından tercih edilen Hasselblad yüksek görüntü kaliteli ürünler yaratmaya devam etmektedir.

Ana merkezi Gothenburg’ta olan Hasselblad’ın New York, Tokyo, Hamburg, Paris, Londra, Kopenhag’ta ofisleri ve dünyanın birçok yerinde de distribütörleri vardır.


Fjallraven


Sırt çantası, mont, çadır, şapka ve daha çok sayıda ürünü bulunan Fjallraven bir dış mekan markasıdır. Kadın, erkek ve çocuklar için yürüyüş montları, açık hava pantolonları, şapkalar, T-shirtler ve bunlar gibi birçok ürünün satıldığı Fjallraven markası 1950 senesinde 14 yaşındaki bir çocuğun o zamanların sırt çantalarınının rahat olmadığını düşünüp bununla ilgili birşeyler yapmaya karar vermesiyle başlamıştır. Ake Nardin isimli bu çocuk 1960 senesinde Fjallraven ismini verdiği firmasını kayıtlara geçirmiştir. 


Oriflame
Türkiye’de birçok kişinin tanıdığı bir marka olan Oriflame’i 1967 senesinde İsveçli Jochnick kardeşler kurmuştur. Markanın satış yapan ve bu satışlardan komisyon kazanan temsilcileri vardır.

İsveç kökenli bir firma olan Oriflame’in kurumsal ofisleri İsviçre’de yer almaktadır. Oriflame’in satmakta olduğu ürünlerden bazıları kokular, makyaj malzemeleri, nemlendiriciler ve aksesuarlardır.


Björn Borg
Özellikle iç çamaşırlarıyla ünlü olan Björn Borg da bir İsveç markasıdır. Bu marka sportif, yaratıcı ve inovatif olması ile bilinmektedir.


Scania


1891’de kurulan Scania kamyonları ile dünya çapında tanınmış bir İsveç markasıdır. Scania’nın bir diğer ürünü ise motorlarıdır.

HalsaBir diğer İsveç markası olan Halsa bugün dünya çapında bilinen yatak markalarından bir tanesi haline gelmiştir. Halsa markasının ürünleri ülkemizde de satılmaktadır.
Son Olarak…

İlk akla gelen İsveç markalarından bazılarını yukarıda sizler için derledik. Bu arada 2003 senesinde bulunan ve özellikle farklı ülkelerde yaşayan kişilerin birbirleriyle ücretsiz bir şekilde iletişim kurmalarını sağlayan Skype ile müzik dünyasına farklı bir açı getiren ve 2006 senesinde ortaya çıkan Spotify gibi uygulamaların da İsveç menşeeli olduğunu belirtmekte fayda var.