7 Ekim 2018 Pazar

USB Bellek Üzerinden Wİndows 10 Kurulumu

Usb Bellekten Windows 10 Yükleme


Windows işletim sistemini kullanan bilgisayar kullanıcıları format kelimesine oldukça aşinadır. Windows 10 Microsoft firmasının bilgisayarlar için geliştirdiği en yeni işletim sistemi yazılımıdır. Kendi bilgisayarınıza veya herhangi başka bir bilgisayara Windows 10 yüklemek istiyorsunuz ama elinizde veya çevrenizde Windows 10 format Cd’si yok. Size tek gerekli olan bir USB bellektir.

NOT: Bilgisayarınızı Windows 10 İşletim sistemine yükseltmeden önce dosyalarınızın yedeğini almayı unutmayın.

USB Bellekten Windows 10 Yükleme Rehberi
Windows 10 indirme işlemi

1. Adım: Windows 7/8/8.1 yüklü PC’nize Windows 10 medya aracını indirin. Windows 10 medya aracının 32 Bit ve 64 Bit sürümlerini buradan seçip indirebilirsiniz. 

2. Adım: Windows 10 medya aracını çalıştırın. Uygulama açıldığında size 2 seçenek sunacak. “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur” seçeneğini seçin ve ilerleyin. 3. Adım: Windows 10 dil, mimari ve sürüm seçme ekranında PC’nize uygun opsiyonları seçin ve ilerleyin. 

4. Adım: Bu adımda en az 4GB boyutundaki USB Belleğinizi PC’ye takın ve “USBflash sürücü” seçeneğini işaretleyip ilerleyin. 

5. Adım: Windows 10 indirme işlemi başlayacak. Yaklaşık 3GB boyutunda bir indirme işlemi gerçekleşecek. İşlem bittiğinde uygulama uyarı verecektir. USB belleğinizi PC’den çıkartmayın! 

USB bellekten Windows 10 kurmak için BIOS ayarı

1. Adım: PC’nizi yeniden başlatın ve BIOS ayarlarına girin. BIOS ayarı klavye kısayolu farklılık gösterdiği için bu adımda sizin PC’nize uygun BIOS tuşunu araştırmanız gerekiyor. 

2. Adım: BIOS’da Boot Settings bölümüne tıklayın ve “1st Boot Device” kutucuğunu “USB” olarak seçin. 3. Adım: BIOS ayarlarını kaydedin ve PC’yi yeniden başlatın. 

4. Adım: PC başlatma ayarı USB olduğu için direkt olarak Windows 10 ISOdosyasının indiği USB Bellek devreye girecek ve karşınıza Windows 10 yükleme ekranı açılacak. 

5. Adım: Windows 10 yükleme ekranında ister dosyalarınızı ve ayarlarınızı silerek temiz kurulum yapabilir, isterseniz de bu seçenekleri koruyarak Windows 10 Yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

6. Adım: Windows 10 yükleme ekranında Windows 10 Lisans Anahtarı girmeniz gerekiyor. Eğer yükseltme yapacaksanız bu adımı atlamanız gerekiyor. Windows 10 Lisans Anahtarı varsa girerek de yükleme işlemine devam edebilirsiniz. 

7. Adım: Windows 10 kurulumu bittikten sonra sizi ayarlar menüsü karşılayacak. Ayarları kullanımıza göre seçerek Windows 10 kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz. 

Not: Eğer BIOS’da hızlı başlatma özelliği varsa, bu seçeneği pasif hale getirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde Windows 10 kurulumunda sorun çıkabiliyor.


Kaynaklar;

shiftdelete-net

sercanaltiparmak-com