28 Kasım 2018 Çarşamba

Boks Spor mudur ?

Boks

Düzgün bir idman ve çalışma disiplini gerketirir , bir dövüş değil , taktik ve zeka sporudur.
Futbol ile uğraşan 'Sporcular' genelde düzensin yaşayışları ve gece hayatları ile kendilerinden geçerlerken , boksla uğraşan sporculardan hiç böyle şeyler çıkmaz diyebiliriz.

Hatta size şöyle örnek verebiliriz  , Sahada Kalp Krizi geçiren futbolcu , Ringde Kalp krizi geçiren sporcu sayısımı daha fazla ?

Hiç spor yapmayan insanların genelde boks ile ilgili bir çok farklı yorumu var. Ancak sporla ilgilnen herkes bilirki müsabaka öncesi zorlu bir süreç vardır boksta da , birçok spordada olduğu gibi , Müsabakalarda görülenin arka perdesi çok önemlidir.Güç , kondisyon , disiplin , beslenme , iyi bir çalışma gerektirir.Bunun yanında zeka gerektirden bir spordur boks . Taktik bilmeli , oyun kurmalı , çevik ve atletik olmalısın. Yumruk yemenin yanında rakibinin açığını kollayıp yumruk atmalısın.

Boks da birçok spor dalı gibi tehlike içeriyor . Mesala yamaç paraşütü , downhill , karate , kick boks gibi. Bu sporları yapan sporcular şiddet sevdiklerinden değil , yaptıkları sporun gerektirdiğini yapıyorlar.Evet boks sporu sert bir spordur , Ve eğer müsabakalara çıkacak kadar iyi bir sporcu isen yumruk atmak kadar kendini savunma tekniklerini de bilmelisin ve yenilirken sakatlanacağını da bilerek bu sporu yapıyorsundur.


Yorum

9 Yorum

Vahşet denilebilir , neden siz spor diyorsunuz ?

Şahsen savunma amaçlı yapıldıkça herhangi bir sorun görmüyorum ama 1 2 yıl boks sporu yapıp sokakta ki normal kişilere sataşan tiplemelerin oluşmasına da karşıyım 7 yıl boks çalıştım lakin boks felsefe içeren yolla ilerlenirse sizi daha üst sınıflara taşıyacaktır. Açıklayıcı bilgi için teşekkür ederim.

Ne demek rica ederim , bu bilgi sizlere faydalı olmuşsa bu bizi mutlu eder.

Herkesin düşüncesi farklıdır , bu bilgi sizlere açıklayıcı gelmişse ne mutlu bize.

Bende bir sure kick boks yaptım şuan yamuk bir burnum var bence gerek yok hocam :)

Geçmiş olsun , aslında tavsiyede etmiyorum ama spor olduğu için yapılırsa insanın bedeni vücudu genç kalır ama büyük hasar aliyor insan tekrardan geçmiş olsun.

Bu yorum yazar tarafından silindi.

Taekwondo, Mua tai ve Wing chun ile ilgilenmiş birisi olarak size katılıyorum. Güzel bir yazı olmuş. Dediğiniz gibi bu sporlar zeka ve taktik geliştirip ruh ve beden sağlığına katkı sağlıyor. Disiplin ve idmanın önemi bu sporlar sayesinde daha iyi anlaşılıyor.

Görüşünüzü belirttiğiniz icin teşekkürler.


EmojilerEmojiler