26 Kasım 2018 Pazartesi

Fransa'da olayların sebebi: 9 liralık dizel

Fransadaki Olaylar


Fransa'da meydana gelen olaylar büyük bir kaosa dönüştü. Adeta bir iç çatışmanın yaşandığı ülkede tüm bu olayların sebebi dizelin 9 liraya dayanmış olması.


Fransa, son bir haftada yaşananlarla bir Avrupa ülkesinden çok Orta Doğu ülkesine dönüştü. Turistleriyle ünlü Champ Elysee sokakları artık savaş alanına dönerken "sarı yelekliler" olarak bilinen halkçı cephe protesto gösterileri düzenliyor.

Sarı Yelekçiler


9 LİRALIK AKARYAKIT


Fransa çevreye verdiği zarar nedeniyle dizel yakıttan vazgeçmeye çalışıyor ve uzun süredir bunu çeşitli caydırıcı yöntemler ile uyguluyordu. Ancak gelinen noktada, Fransa hükümetinin dizel yakıtlara uyguladığı yeşil vergi ile akaryakıt zammı halkın sabrını taşırdı ve sokaklara döküldü.
Fransa Olayındaki Yangın
Fiyatı Türk Lirası'yla 9 lirayı bulan dizel kullanan Fransızlar, eylemler gerçekleştirmek üzere harekete geçti, imza kampanyası başlattı.
Fransa Olayındaki 1 Milyon Kişi

1 MİLYON KİŞİLK DESTEK


Dizele uygulanan zam ve vergi ile fiyatın tavan seviyesine ulaşması ve 2019'da yeni vergi ve zam durumunun bulunması Fransızları harekete geçirdi. Bir kadın tarafından organize edilen kampanya ile 1 milyon kişinin destek verdiği ve Macron'un bu kararından vazgeçmesi gerektiğini duyurdu.
Ancak Macron ve Fransız hükümeti bu karardan vazgeçmeyince imza kampanyası sokak eylemlerine dönüştü.
Halktan Tam Destek

HALKTAN TAM DESTEK


Durumun geldiği bu noktada, eylemciler yıkıcı gösteriler düzenlese de protestolara halk da desteğini artırdı. Öyle ki, yapılan bu gösterilere yasak olmasına rağmen milyonlarca kişi katılım sağlarken, yapılan anketlerde de halkın yüzde 73'ünün bu gösterilere destek verdiği belirtiliyor.
Cumartesi günü Paris'te yasaklara rağmen Elysee Sarayı, Champ Elysee ve Eyfel kulesi çevresinde milyonlarca gösterici eylemler düzenledi.
Savaş Alanına Dönen Paris

SAVAŞ ALANINA DÖNEN PARİS


Özellikle gelinen noktada Paris savaş alanına dönerken, turistik çehrenin yerini savaş alanına dönmüş sokaklar aldı. Göstericilerin isteği dizel zammının geri çekilmesi olurken Macron ve Fransız hükümeti geri adım atmamakta ısrarcı.
Pariste Olan Biteni En İyi Anlatan KareHaber için ensonhaber.com ekibine teşekkür ediyoruz , kaynağı aşağıdadır.

Kaynağın doğrudan linki:

https://www.ensonhaber.com/fransada-olaylarin-sebebi-9-liralik-dizel.html

2 yorum: