17 Kasım 2018 Cumartesi

Terracotta (Toprak) Ordusu! Arkeologlar Antik Çin'de Yüzlerce Savaşçı İskeleti Buldular

Savaşcılara ait izler


Antik bir Çin çukurunda yapılan arkeolojik kazılar, 2000 yılı aşkın bir süredir bozulmamış olan bir minyatür terracotta ordusunun yani toprak ordusunun varlığını ortaya çıkarmıştır.


Çin İmparatoru Qin Shi Huang askerleri ünlü terracotta savaşçıları ile  bu figürler arasında büyük bir benzerlik vardı..
Qin Shi HuangQin ilk İmparatoru” anlamına gelir, Qin Hanedanının kurucusu ve birleşik  Çinin'in İlkİmparatoru oldu.
O da onun sonsuza dek yaşamak ve ölümsüzlük iksiri aramak için eski Çin hükümdarı oldu.
Devlet haber ajansı Xinhua göre, bir analiz imparatorun hüküm sürdüğü tarihe inanılan 2,000 yıllık eski metinler üzerinde yapılan İmparator ona ebedi hayat getirecek bir iksiri için güçlü bir saplantıyı ortaya koymuştur.

  • Hanedanlığının en az 10.000 nesil süreceğini iddia etti.
Söz konusu belgeler, Smithsonian tarafından açıklandığı gibi, antik hat ile yazılmış yaklaşık 36.000 ahşap şerit bir belgeye aittir. 'Belgeler' 2002 yılında Batı Hunan eyaletinde terk edilmiş bir kuyuda keşfedilmiştir.
Belgeler-ahşap şeritler, yaygın olarak eski Çin'de malzeme olarak kullanılan. M. ö.210'dan M. ö. 259'a kadar uzanan ve uzmanlara göre imparator'un hükümetiyle örtüşen bir dönemdir.

  • (Toprak) Terracotta Ordusu

Rivayetlere göre, minyatür terracotta ordusundan süvari askerleri (bazıları atlı savaşcılar) ve yaklaşık 300 piyade savaşçı.
Mini Terracotta Askeri