14 Aralık 2018 Cuma

DNS Nedir? DNS Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

DNS NEDİRDNS Nedir?


DNS'in(Domain Name System) türkçe karşılığı, alan isimlendirme sistemidir.DNS'i telefon rehberi gibi düşünebiliriz.Telefon rehberinden bir kişiye ulaşacak olduğumuzda kişinin numarasına değil ismine bakarız.

DNS'de, tarayıcınızın adres çubuğuna girdiğiniz site ismini, ip adresine çevirir.Böylece internette kolayca gezinmeyi sağlar.

İnternet üzerinde her bilgisayarın eşsiz bir ip adresi vardır ve bu adresler bir sayı dizisinden oluşur ve bu sayı dizisinin her hanesi maksimum 3 haneden oluştur.

Ip adreslerinin hatırlanması zor olduğu için, dns bu adreslerin yerine bir harf dizisinin yani alan adının kullanılmasını sağlar.Böylece adres çubuğuna "172.217.168.228" yazmak yerine "www.google.com" yazarak siteye ulaşabiliriz.


DNS Servisinin Kullanım Alanları

İletişim işini yaptığı için DNS, her türlü kurulum, konfigürasyon vb işlemlerde başroldedir.Yaygın kullanım alanlarına örnekler aşağıdaki gibidir.

Kök Sunucular:Top Level Domain adını verdiğimiz bu sunucular, dünya genelinde isim çözümlemelerin başladığı yerlerdir. Dünya üzerinde 13 adet kök sunucu bulunmaktadır.


DNS'i Değiştirmek Ne İşe Yarar?

Bazı durumlarda servis sağlayıcınızın atadığı DNS sunucuları sorun oluşturabilir yada DNS sunucunuzun bazı sitelere erişiminin engelli olmasından dolayı siteye ulaşamama gibi bir sorun olabilir.

Bu tür durumlarda, aşağıda belirtilen ücretsiz DNS sunucularından birini bilgisayarınız veya modeminize girerek DNS kaynaklı bağlantı sorunlarından kurtulabilirsiniz.


Windows 10’da DNS Nasıl Değiştirilir?

  1. Ağ Bağlantılarım'a sağ tıklayın ve özellikler'i seçin.
  2. Bağlantılar' tıklayarak, bağlı olduğumuz ağ'a tıklıyoruz.
  3. Özelliklere tıklıyoruz.
  4. İnternet Protokolü(TCP/IP V4) 'ü seçiyoruz.
  5. Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini işaretliyoruz ve dns adresini giriyoruz.Ardından tamam'a tıklıyoruz.Böylece DNS adresimiz değişmiş oluyor.
Yorum

3 Yorum

pek beceremiyorum ben böyle şeyleri kardeşim sağolsun ilgileniyor ama öğrendiğim iyi oldu belki artık gerekirse ben de yaparım...teşekkürler...

:) Bilmeyenler için faydalı yazılar zamanında erişimi yasaklanan sitelere girmek için bu dnslerle az uğraşmadık :)

Çok güzel ve açıklayıcı bir makale olmuş, elinize sağlık.


EmojilerEmojiler