24 Aralık 2018 Pazartesi

Dünyanın İlk Cyborg Bitkisi

Cyborg Bitkisi

Popüler kültürde Cyborg denilince akla ilk olarak insansı robotların dehşet saçtığı filmler geliyor. Bu tema için birçok popüler filmi örnek olarak gösterebiliriz. Ancak değişen dünya makinelerin yükselişi ile yeni bir döneme giriyor. Bundan sonra insan görünümlü Cyborg’lara ek olarak Cyborg olma özelliğine sahip farklı yaşam formları da görmeye alışalım.

Dünyanın İlk Cyborg Bitkisi


Harpreet Sareen isimli bir bilim insanı ‘neden dünyada bir Cyborg bitki yok’ demiş olacak ki dünyanın ilk Cyborg bitkisini geliştirmiş. Kablo ve gümüş elektrotlara bağlı olan bu bitki, güneş ışığı ihtiyacını karşılamak üzere hareket etme özelliğine sahip. Güneş ışığı bitkinin yapraklarına temas ettiğinde biyoelektrokimyasal sinyaller bitkiye bağlı olan robotik sistemi devreye sokuyor. Böylece tekerlekli bir mekanizmaya sahip olan robot da hareket etmeye başlıyor.

Geliştirilen bu bitki, tekerlekli saksıda duran sıradan bir bitki değil. Yarı organik ve yarı yapay bir yaşam formu olan bu bitki, kendi türünün ilk örneklerinden. Ayrıca gelecekte karşımıza çıkacak olan yaşam formlarının ne gibi çeşitliliğe sahip olacağının da bir göstergesi. Bu bitki sadece bir başlangıç. Yakın gelecekte yapay zeka ve robot teknolojilerinin yavaş yavaş evlerimizdeki saksılarda yerini alacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Harpreet Sareen ve ekibi tarafından geliştirilen dünyanın ilk Cyborg bitkisi ile ilgili videoyu izlemek için :Yorum

1 Yorum

Ne ilginç bilgiler varmış sende kardeş valla ufkum açıldı Hiç duymamıştım bu bitkiyi daha önce :)


EmojilerEmojiler