15 Aralık 2018 Cumartesi

Evlerde Isı Yalıtımı Nasıl Sağlanır ?

Isı Yalıtım

Evlerde Isı Yalıtımı Nasıl Sağlanır ?


Evin temelinden çatıya kadar  ısı yalıtımı şarttır , yalıtım bir harcama değildir , insana ve çevreye yapılan bir yatırımdır. Bİnalarımız kışın soğur , yazin ise ısınır. Kışın kömür , doğal gaz gibi yakıtlar kullanarak evimizi ısıtmaya çalışırız fakat yazın ise evimizi klimalarla soğutmaya çalışırız. İnsanlar ısı yalıtımını kışın ısınmak ve yazında serinlenmek için tercih ediyor.


Sızdırmazlığı ve ısı geçirgenliği iyi sağlanmış pencereler ile yaklaşık yüzde 15-20 oranında enerji tasarrufu yapabilirsiniz.


Pencere Isı Yalıtım

Kendi İmkanınızla Yapabileceğiniz Uygulamalar:


-Pencere camlarının 12mm aralıklı çift cam yaptırılması durumunda camlardan oluşacak ısı kayıpları yarı yarıya azalmaktadır.

- Penceredeki hava sızıntılarını mümkün olduğunca en aza indirmeye çalışın. Pencere kanatlarının doğramayla birleştikleri yerleri yalıtım süngerleri ile kapatın.

-Pencere ve kapı doğramalaı ile duvar aralarında boşluk varsa , mutlaka dolgu malzemeleri (alçı,sıva,macun ve silikon) ile kapatın.

-Eğer pencerelerde panjur ve kepenk yoksa çift cam da yaptırmıyorsanız , şeffaf  naylon tabaka ile içten veya dıştan koruyucu bir örtü oluşturabilirsiniz.

Ayrıca 'ISI YALITIM BOYASI' : Avrupa standartlarına göre ısı yalıtım malzemeleri en az 8 santim kalınlığında olduklarında iş görürken , bir boya tabakasının ısı yalıtabilmesi söz konusu değildir.

En İyi Isı Yalıtım Yöntemleri :


1-Mantolama İşlemi: 


Dış cephe mantolama ve iç cephe mantolama işlemlerini kapsar , duvarların içeriden veya dışarıdan , ısı yalıtımı yapan malzemelerle kaplanma işlemidir.

2-Doğru Cam / Pencere Seçimi:


Pencerelerinizde çift cam kullanmak hem ses, hemde ısı yalıtımı için oldukça önemlidir. Dİkkatlerden kaçan detay ise camların kalınlığıdır.Bir çok ev sahibi ,kışın soğuk etkisinden korunmak için evin bütün odalarında kalın camı tercih ediyor.Bu doğru bir yöntem değil çünkü kalın camlar aynı zamanda güneşin ısıtıcı ışınlarınıda kesiyor.

3-Çatı Yapımı:


Bazı evlerin çatıları henüz yapılmamış veya farklı amaçlarla kullanılmak üzere yapılandırılmamış olabiliyor , bu tür evlerde sıcaklığı muhafaza etmek oldukça güçtür.Çatıyı kullanım amacınız piramit modelinde çatı yapımına uygun değilse bile düz zeminde uygulanabilecek ısı yalıtımı yöntemlerini uyguluyabilirsiniz.

4-Doğru Petek Ve Kombi Kullanımı:


Evinizdeki kalorifer petekleri eski tıip ızgara modelinse ise yeni model kalorifer petekleriyle değiştirmenizde fayda var.

5-Halı Kullanımı:


Evinizin zemininde ısı yalıtımı olsun veya  olmasın , halı kullanımı oda sıcaklığını daima etkileyecektir.Özellikle yün halılar sıcaklığın korunmasında önemli bir etkiye sahiptir.


Isı Yalıtım Ve Mantolama Çeşitleri :


-Döşemelerde Isı Yalıtımı

-Pencerelerde Isı Yalıtımı

-Çatılarda Isı Yalıtımı

-Dış ve İç Cephe Mantolama

Eğer evinize ısı yalıtım yaptırmak istiyorsanız 'Google' arama motorundan ' En Yakın Isı Yalıtım' cümlesini yazarak evinize veya şirketinize en yakın olan firmaları görebilirsiniz.

Şu Videoya Göz Atabilirsiniz :


Kolay Ev Yalıtımı Nasıl Yapılır ?
Yorum

2 Yorum

Yalıtım çok önemli özellikle mantolama konusunda biraz bilgi vereyim. Kesinlikle mantolama yaptırırken yanmaz taşyünü ve yoğunluğunun en az 50 kalınlığın ise 80 mm olmasına dikkat edin.

@Yusuf Sezgin, onuda artık alanında uzman insanlar düşünsün :)


EmojilerEmojiler