8 Aralık 2018 Cumartesi

Hidrojen Geleceğin Enerji Kaynağı mı?

Yeni Enerji Kaynağı

Hidrojen Nedir ?


Hidrojen, element sembolü H olan, 1 atom sayılı ametaldir. Standart sıcaklık ve basınç altında renksiz, kokusuz, metalik olmayan, tatsız, oldukça yanıcı ve H₂ olarak bulunan bir diatomik gazdır. 1.00794 g/mol'lük atomik kütlesi ile tüm elementler arasında en hafif elementtir.

Hidrojen Geleceğin Enerjisi Kaynağı mı?

Her yakıt kaynağınıın bir gün tükenme riski vardır , böyle düşününce insanlar yeni arayışa geçmektedir.Bunun içinde en önemlilerinden biri hidrojen kaynağı olarak görülmektedir.

Hidrojenin enerji kaynağı olduğunun düşüncesi ta 1839'dan gelme. O yıllarda William Grove 'yakıt hücresi ' denilen ve hidrojen enerjisi üreten sistemleri keşfetti.Yakıt hücreleri 1800'lü yılların ikinci yarısında insan hayatını kolaylaştıracak şekilde en büyük keşiflerin başında gelmiştir. Ancak petrol ile çalışan içten yanmalı motorların icadı (1876 yılında) ve arkasında petrol ile çalışan araçların üretilmesi hidrojenin enerji kaynağı olacağını düşüncesini azalattı.

Otomobil ve vasatılarda benzin ve motorin kullanımı şimdilik çok yaygın bir şekilde ilerlemiş durumda. Ancak çok ileriki zamanlarda yukarıda bahsettim cümlemde ' Her yakıt kaynağının bir gün tükenme riski vardır' düşüncesi insanlar için yeni arayışlara sebep olmuştur.

Bilim insanları hemen kolları sıvamakla kalmayıp yeni bir aşamaya geçti.

Hidrojen, elektrokemikal reaksiyonlarla koalyca elektriğe dönüştürülebiliyor. Dolayısıyla , elektrikle çalışan otomobillere çok yakında hidrojen aküleri eklenecek. Bu nedenle , ülkemizde bir an önce üretilecek elektrikli otomobilde kullanılması gerekiyor. Almanya , Japonya , Güney Kore ve ABD'de hidrojen aküleriyle çalışan otomobiller piyasaya sürülmüş durumda. Şimdilik hidrojen sadece boru hatlarıyla taşınabildiğinden ucuz enerji kaynağı olmasına rağmen , hidrojen kullanımı yaygınlaşmıyor.

Hidrojen Enerjsinin Kullanım Alanları


Ulaşımda , endüstri alanında ve evde hidrojen kullanımı aslında zannedildiği kadar yeni bir olay değildir. Dünyanın oldukça fazla yerinde hala evlerde kullanılmakta olan hava gazı aslında hidrojen ve karbonmonoksidin karışması ile oluşur. Zeplin ve bazı balonlar gibi hava taşıtlarında hidrojen kullanılmıştır.

-Hidrojen Depolama

-Atık Isı Depolama

-Elektrik Depolama

-Isıtma veya Soğutma

-Elektrik Üretimi

-Pompalama veya Basınçlama

-Hidrojen Temizleme

-Deteryum Ayırma

Sadece bunlarmı derseniz ?

Evet şimdilik , ilerki zamanlarda kullanım alanlarında değişiklilik gösterilebilir.

15 yorum:

 1. Başarılı bir yazı olmuş. Hidrojen çok önemli bir element ve eminim ki gelecekte çok farklı şeyler olacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim , gelecekte dediğiniz gibi ama ben neyin ne olacağını tam bilmiyorum. Belki yeni bir enerji kaynağı dahada bulunabilir.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim , sizlerinde desteğiyle bu başarıya ulaşmış olacağız.

   Sil
 3. Sayfanızı ve yazınız çok beğendik.

  YanıtlaSil
 4. Elinize sağlık güzel bir konu paylaşmıssınız.

  YanıtlaSil
 5. iç anadolu bölgesi altı, özellikle Niğde civarları kaliteli bor rezervleri yönünden oldukça zengin..
  petrol bitince yerini alacak olan halefi bor..
  gelecekte Türkiye bor zengini olacak inşallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım hocam dediğiniz gibi inşAllah en zengini olur.

   Sil
 6. Yeni bir enerji kaynağı olabilir aslında. Bekleyip göreceğiz. İlgi çekici bir yazı olmuş teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 8. Başarılarının devamını dilerim

  YanıtlaSil