13 Aralık 2018 Perşembe

Puzzle Yapmanın Püf Noktaları

Puzzle

Puzzle Yapmanın Püf Noktaları

Çocukluk yıllarımızdan yapboz adıyla bildiğimiz Puzzle günümüzde yetişkinler arasında gittikçe yayılan bir hobi haline geldi. Puzzle cafeler yavaş yavaş hayatımıza girerken, bayanlar da puzzle günleri düzenlemeye başladılar. Puzzle cafeler puzzle tutkunlarını aynı mekanda buluştururken, hem puzzle severleri sosyalleştirmeyi hem de puzzle deneyimlerinin gelişmesini amaçlıyor. 

Bayanlar arasında düzenlenen puzzle günlerinde ise, bildiğimiz çaylı kekli sohbetin yanında 1000-1500 parçalı puzzle hep birlikte yapılıyor. Hem bireysel hem de grup olarak yapılabilen puzzle yani yapboz ilk önce 1000-1500 parça ile hayatınıza girebilir. Zaman içinde deneyiminizin ve aldığınız keyfin artması ile birlikte daha büyük ve daha zorlarını yapma hevesi başlar. Günün sonunda puzzle sizin için artık bir tutku haline gelebilir ve kendinizi 10.000 parça ile baş başa bulabilirsiniz.
Puzzle yapmaya yeni başlayanlar için puzzle yapmanın püf noktalarından bahsedecek olursak, öncelikle renk ayrımı yapılmasını tavsiye ederiz. Pek çok puzzle belli başlı ana renkler ve bu renklerin tonlarından oluşur. Renk tonları arasından bazen keskin bazen de çok silik geçişler olabilir. Renk ayrımı yaparken tonlamaya dikkat etmek ve ayrımı buna göre yapmak işinizi oldukça kolaylaştırcaktır. Renk ayrımı doğru bir şekilde yapıldığında puzzle hem daha kolay hem daha kısa sürede ortaya çıkacaktır. 

Renk ayrımı yaparken küçük pet bardaklar ya da plastik kaseler kullanabilirsiniz. Böylece hem detaylı bir gruplama yapmış olur hem de toplamanız gerektiğinde bu kapları iç içe koyarak fazla yer kaplamadan saklayabilirsiniz. Renk ayrımı yaparken puzzledaki belirgin nesneleri, küçük bölümleri ya da alternatifsiz alanları da ayırmak gereklidir. Bu bölümlerin parçalarını da ayrı bir yerde renkten bağımsız gruplayabilirsiniz. İlk önce bu bölümler birleştirildiğinde elde kalan parça sayısı azalacaktır. Puzzle yaparken farklı bölgelerden birleştirme yapmak ve sonrasında bu bölgeleri resmin bütünündeki yerine koymak işinizi kolaylaştıracak detaylardandır. 

Puzzle parçaları içinde yaklaşık dörtte biri kadarı şekil açısından farklıdır. Bu farklı girinti ve çıkıntılara sahip özel parçaları da ayrı bir yerde gruplamak puzzle yapmayı kolaylaştıran püf noktalardan birisidir. Puzzle yaparken ışık oldukça önemlidir. Işığın yönü renkleri doğru ayırmanızı etkileyen faktörlerden birisidir. Eğer ışık sebebiyle parçaları seçmekte zorlanıyorsanız ışığın yönünü ya da oturduğunuz yeri değiştirebilirsiniz. Yeni başlayanlar için siyah beyaz ya da iki renkli puzzle yerine çok renkli puzzle seçmek daha yerinde olacaktır. Böylece hem ilk deneyimleri hüsranla sonuçlanmayacak hem de puzzle yapmanın keyfini daha iyi anlayacaklardır.
Birçok insan puzzle yapmayı zor ve sıkıcı bulabilir ancak puzzle tutkunları için puzzle yapmak heyecan dolu ve son derece keyif verici bir süreçtir. Parça sayısı ve zorluk seviyesi arttıkça verdiği haz da artar. Eğer siz de puzzle yapmaktan keyif alıyor ve tutkunu olacağınızı düşünüyorsanız son olarak tavsiyemiz bir puzzle halısı edinmeniz olacaktır.
Yorum

10 Yorum

Renk ayrımı yapmak gerçekten güzel bir yöntem. Sadece bir kez yapmıştım bir puzzle 1000 parçalıktı. Şu an ne kadar özlediğimi fark ettim. İlk fırsatımda yeni bir puzzle edinip yapacağım.

çok severim puzzle yapmayı ama ne kadar zor o kadar iyi değil mi?

çocukken çok severdim o yıllarda böyle güzel puzzlellar yoktu evde kızıma hediye gelen bir iki tane 1000 lik 1500 lik var ilk fırsat bulduğumda yapıcam inşallah...sevgilerimle...

Yorum yapmıyorsun bu ara benim bloğa ben hergün aynı işleme devam ediyorum, yorum ve re

@Edanur Kaya 1000 parçalı puzzleyi yapmak baya zordur , tebrikler .:)
@Sevda ÜNLÜ tabi ne kadar zor olursa o kadar iyidir.
@babaannemintakvimciği inşAllah hocam , saygılar.
@Yusuf Sezgin gerçekten kusura bakma hocam , bu aralar yoğundum hemen tüm arkadaşlara geri dönüş yapıyorum.

Teşekkürler.
www.zanalab.com
Genel Yayın Editörü
Nevruz Bağcı

puzzle hakkında ilginç bilgileri öğrenmiş oldum teşekkür ederim...

@Yasin KALEM bu bilgileri öğrenmeniz bizi mutlu etti ,rica ederiz.

Çocukken çok severdim ama şimdi yaparken ruhum daralıyor.

@Beyda'nın Kitaplığı üzücü bir durum.

Çocukken biraz yapmışımdır. Onlar da az parçalı oluyordu. Çok büyüklerine sabredemem herhalde. Benim püf noktam kenarlardan başlamak oluyordu. :)


EmojilerEmojiler