12 Aralık 2018 Çarşamba

Stresten Kurtulmanın 5 Kolay Yolu

Stres
Stres Nedir

 Stres insanlığın doğuşundan beri varolan bir kavramdır. Stres'i tamamen yok edemeyiz, ancak; belirli yöntemleri uygulayarak stres ile başa çıkabiliriz. Stresten kurtulma yollarını uygulayarak, sağlıklı ve stresden uzak bir hayat yaşayabilirsiniz.

Kahve, Alkol Ve Sigaradan Uzak Durun

  Sadece kahve, akol ve sigaradan değil, kafein, nikotin ve alkol içeren bütün gıdalardan vazgeçmeli, veya kullanımlarını en aza indirmelisiniz. Kafein ve nikotin'in çok iyi birer uyarıcı oldukları bilinmektedir. Bu uyarıcılar stresi azaltmak yerine stres şiddetini artırmaktadırlar. Stressiz bir yaşam sürdürmek istiyorsanız. Nikotin, Kafein ve alkolden uzak durmalısınız.

Mutlaka Bir Aktiviteniz Olsun

 Stresli bir durumda insan'ın adrenalini vb. hormanları artmaktadır.  Adrenalin; tehlike altındayken bizleri korumak amacı ile evrimleşen bir hormundur. Fiziksel aktivite yapılarak, adrenalin seviyesini düşürebilirsiniz. Düzenli spor stres'in en büyük düşmanıdır. Eğer kendinizi stresli hissediyorsanız, kısa bir koşu, veya vücut açma egzersizleri yaparak stresten kurtulabilirsiniz.

Uyku Sürenizi Artırın

 Stres'in en büyük sebeplerinden birisi bilindiği gibi uykusuz kalmakdır. Stresle başa çıkabilmek için hergün aynı saatte uyumalısınız. Hergün aynı saatte uyumak sizi stresten uzak tuttuğu bilinmektedir. Ayrıca; uyumadan önce zihninizi yormalısınız. Uyumadan önce kısada olsa kitap okumanız kesinlikle tavsiye edilir.

Rahatlamaya Çalışın

 Rahatlama tekniklerini uygulayarak stresten kurtulabilirsiniz. Stres' şiddetini azalttığı kanıtlanmış onlarca rahatlama  tekniği bulunmaktadır. Bu Rahatlama tekniklerini deneyin ve hangisi sizi daha çok rahatlatıyor ise bu rahatlama tekniğini sürekli olarak devam ettirin. Rahatlamakda zorlanıyor olabilirsiniz, ancak; unutmayın rahatlamakda öğrenilebilen bir kavramdır.

Sizi Streslendiren Şeyi Bulmak İçin Günlük Tutun

 Bir günlük tutun, ancak; bu normal bir günlük değil! Birgün içerisinde kiminle gezdiğinizi, ne yaptığınızı, ne konuştuğunuzu yazacaksınız. Bunları yazarken yanlarına stres puanlarını yazın. Mesela ahmet ile konuştunuz bugün. Ahmet size konuşmak sizi streslendirdimi? Stres durumunuza göre 1 ila 10 arasında bir puan veriniz. Böylece neyin sizi streslendirdiğini tespit ederek. Buna engel olabilirsiniz.

3 yorum:

 1. Kahveden uzak durulmaz kiiii. Bütün bu etkenleri bende nevcut hepsinide seviyorum :&

  YanıtlaSil
 2. @Met İn En azından azaltmayı deneyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. @Met in yakında kahve'nin düzeni adlı makaleyi paylaşacağım , oradan bilgi edinebilirsiniz ..
  @Blogun Ellitonu teşekkürler Erdem Bey.

  YanıtlaSil