12 Aralık 2018 Çarşamba

Suçlu Ve Masum

Suçlu ve Masum


Suçlu Ve Masum


Önce masum olan tarafla başlıyalım ki içiniz kararmada makeleyi okuyun, genellikle günahkar olmayan , suçsuz kelimelerinden ibaret oldukları düşünülüyor ama sadece bunlarla sınırlı değildir.

Masum insan doğa ile etkileşim içerisinde olandır.

Ne kadar temkinli davranırsa davransın , insanlardan ne kadar uzak durmaya çalışırsa çalışsın, insanlara güvenmek isteyen ve onlara bir şans vermesi gerektiğini düşünerek hareket eden , kandırılmaya ve kullanılmaya müsait hassas insanlardır.Acı gerçekleri iş işten geçince anlar ve içten içe üzülür ama yine de ümidini kaybetmez , insanlara olan öfkesi geçip gider.

Bir kaç kötü örnek için herkesi harcamaması gerektiğini bilir, çünkü dışarıda bir yerlerde kendisi gibi düşünen  hisseden biri olduğuna dair inancı yüksektir. Ama her yeni tanıdı insanda 'Bu acaba bana nasıl zarar verecek', düşüncesi kafasında yer etmeye başlar.

Bu konu hakkında araştırma yaparken gözüme çok güzel bir söz çarptı sizlerle paylaşmak istiyorum ;
"Masumiyeti ispatlanana kadar herkes suçludur."

Aslında suç bir tanımdır , suçu tanımlayan kural değişirse , işlenen suç değişmediği halde suçlu artık masum olur.

Hastalıklar ve kişilik bozukluklarında insanlar suça daha meyilli olur. Suç işlemeye en eğilimli psikiyatrik durumun psikopatlık olarak da bilinen antisosyal kişilik bozukluğudur. Öyle ki bu kişiler suç işleseler dahi buna hakları olduğunu düşünerek kendilerini savunurlar.

"İnsanı suç işlemeye iten çok sayıda sebep vardır. Biyolojik ve çevresel sebeplerin birlikteliği ile ortaya çıkar.Bazı hastalıklar ve kişilik bozukluklarında insanlar suça daha meyillidir.Suç işlemeye en eğilimli ve psikiyatrik durum ise psikopatlık olarak da bilinen antisosyal kişilik bozukluğudur.
Ve bu kişiler suç işleseler bile buna hakkı olduğunu düşünerek kendilerini savunurlar.

2 yorum:

  1. günümüz medeni hukukunda, suçu ispatlanana kadar şüpheli masumdur..
    ancak orta çağdaki engizisyon anlayışında ise suçsuzluğu ispatlanana kadar şüpheli kişi suçludur anlayışı vardı.. al işte çarpık avrupa zihniyeti.. medeniyeti bizden görenler şimdi bize ahkam kesiyor ya , dokunuyor çookkk dokunuyor. düne kadar banyo yapmayı bilmedikleri için bugünki parfüm markası lideri ülkeler.. taharetsizler..

    YanıtlaSil
  2. @Ephendy ah hocam ah, ne denilebilirki..

    YanıtlaSil