5 Aralık 2018 Çarşamba

Türkiye'nin Anadolu Ejderi : Çöl Varanı

Anadolu Ejderi

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu  , bölgesinde rastlanan Çöl Varanı , Dev Kertenkele 'Varanidae' ailesinden , 100 ve 130cmlik vücüt uzunluğuna sahip.


Genellikle Nisan , Mayıs , Haziran , Temmuz , Ağustos , Eylül ve ekim aylarında aktif olurlar. Sırf tarafı sarımsı , turuncumsu ve gri renktedir.Sırt ve kuyruk üzerinde koyu renkli enine şeritler bulunur , bu şeritler vücudun lateralinde genellikle çatallanır , desenler özellikle yavru ve yarı erişken bireylerde çok daha belirgindir, erişkin bireyler yaşlandıkça desenler belirsizleşir.Ventral açık renkli ve genellikle lekesizdir.Boyun kısımları vücuda oranla oldukça uzundur.Bütün delikleri üst çenenin ön tarafından değil daha geride gözün hemen önündedir.Dilleri yılan dili gibi uzun ve çatallıdır , kuyruklarınıkırbaç gibi kullanabilirler

Kuyruk enine kesitte yuvarlaktır , gündüzleri çok daha aktiflerdir, özellikle sabahları en erken saate ve akşama doğru.Yedikleri besinler çok çeşitlidir , kemirgenler , sürüngenler , kuşlar ve bunların yumurtalarıyla beslenirler. Ayrıca kendi türünden bireyleri'de yedikleri çok sık görülmüş ve rastlamıştır. Yani kanibalizimvardır , yavrular çekirge ve örümcek de yer. Dişi 10 ile 25 arası yumurta bırakır , hızlı koşuculardır , ağaç ve çalılara tırmanabilirler , ayrıca kazıcı özellikleri de mevcuttur.Çöl ve yarı çöl ortamlarda yaşarlar , ülkemizde Şanlıurfa - Ceylanpınar , Birecik -Şırnak ve Silopi'de çok sınırlı alanlada yaşadıklarından korumaya ihtiyaçları vardır.

Tür:griseus
Türkçe Adı:Dev Kertenkele , Çöl Varanı
İngilizce Adı : Desert Monitor

ŞanlıUrfa'daki Çöl Vara'nın Doğaya Salınma Videosu :


Yorum

12 Yorum

Anadoluda da bulunduğunu bilmiyordum.. kendilerini belgesellerde görmeye alışkınız.. aynı toprakları paylaştığımızı öğrenmek biraz ürküttü :)

Bende araştırırken fark ettim , ürkütücü tipte bir hayvan .:)

Ben de bilmiyordum ülkemizde bulunduğunu. Şaşırdım :)

kertenkele familyasından gibi sanki değil mi görsem araka bakmadan kaçarım sanırım ödüm patlar sürüngenlerden ...

Türkiye de böyle bir hayvanın var olduğunu bilmiyordum.Üstelik 1-1.5 metre boyunda ilginç gercekten

Bizim amacımızda insanların bilmediği nice gerçekleri ortaya çıkarmak , bloğumuzu takibe alın ..

Gelecekte paylaşacağımız esrarengiz gizemli olaylardan haberdar olun..

Çok güzel bir hayvana benziyor kesinlikle. Ender bulunan bir tür olduğu her halinden belli.

Bunun komil bir videosu vardı ordan biliyorum. güzel olmuş :)


EmojilerEmojiler