8 Aralık 2018 Cumartesi

Twitch'ten günlük 100 lira kazanabilirsiniz

Twitch

Twitch Canlı Yayın Platformu


Amazon şirketinin girişimi olan Twitch genel olarak oyuncular tarafından kullanılan bir canlı yayın platformudur. Ama temeli canlı yayın olan platformun , 2 şekilde gelir elde imkanı var.

Sizde oyun oynayarak , internet üzerinden video izleyerek ya da vlog tarzı yayınlar yaparak para kazanabilirsiniz.

Bu işin ciddiyetinin farkına varmanız için , Yurtdışında ünlü sayılabilen bir yayınca  50bin TL , binlerce takipçisi izleyeni olan ünlü bir yayıncı ise 500bin TL gibi bir ücret kazanabilmekte.

Sunulduğu Tarih : 6 Haziran 2011

Üst Kuruluş : Amazon

Site türleri : Live streaming , Gerçek zamanlı veri akışı Twitch üzerinden kazanç nerden sağlanıyor ?


1-İnsanların yaptıkları bağışlar; insanlardan bağış almak için doğal olmanız , sevilmeniz ve oyunlarda iyi olmanız gerekiyor. Özellikle youtuber'lar 1 aydır Twitch.tv yayıncılarına güzel miktarlarda bağış atıyor.Çünkü kendilerine içerik çıkarmak.Bağış 1TL'de olabilir , 500 bin TL'de olabilir , belli bir limiti yoktur.

2-Abonelik sistemi; İnsanlar  sizin kanalınıza 5 dolar karşılığında abone olabiliyor.Abonelik sayesinde kanalda bulunan ekstra özelliklere , simglere erişim imkanları oluyor. Tabi ki abonelik sisteminin kanalınızda açılabilmesi için belli bir izlenmeye ve takipçiye ulaşmanız gerekiyor.

3-Sponsorluklar; Kitlenizin zevklerine göre çeşitli firmalardan sponsurluk teklifleri gelebilir , sponsorluklardan aldığınız ücret izleyici sayınıza göre değişiklilik gösterebilir.

Twitch için hangi konuda yayın yapmalıyım ?


Twitch.tv üzerinde istediğiniz her oyunu oynamanız mümkün. Ancak önemli olan en fazla izleyiciye sahip oyunları oynamak.Çünkü popülerlik kazanmış oyunları oynamanız daha geniş bir kitleye hitap ettiğinizin anlamına geliyor.Sevilen oyunları oynamanız izleyici ve abonelerinizi anında artırabilir , bunun için popüler yayıncılardan örnekler alabilirsiniz. Bayan iseniz vlog tarzında yayınlar yapmanız , insanlar ile sohbet ederek para kazanabilirsiniz. Dışarıda vlog videoları çekebilirsiniz , youtuberlerin yaptıkları gibi.Ama oyun oynamak çok sevildiği için genellikle oyun ile ilgili yayın yapanlar daha çok kazanıyor.

Twitch'te en çok izlenin 3 Türk Yayıncı


1-Ahmet 'Jahrein'

Jahrein

Belki de Türkiye'nin en çok izlenen yayıncısı olan Jahrein, Twitch Türkiye dünyasının da ilk isimlerinden. Yaptığı muhabbetler ve oyunu adeta yaşayarak oynaması sebebiyle izleyicisi ile arasında kolayca bağ oluşturan yayıncı, hemen hemen her yayınında fakrlı bir oyun oynayan Ahmet 'Jahrein' Twitch Türkiye sıralamasında 1.sırada yer alıyor.
2-Ferit "Wtcnn" KaraKaya

Wtcnn


Eski bir League of Legends oyuncusu olan Wtcnn, profesyonel sahneyi bıraktıktan sonra yayıncılağa adım attı. Bu adımdan sonra şüphesiz başarı beraberinde getirdi. Türkiye'nin en sevilen yayıncısı denilebilinecek seviyede olan Ferit, şu sıralar yoğun bir şekilde en sevilen oyun olan 'PUBG' oynuyor.


3-Cantuğ "Unlost" Özsoy


Unlost


Tanıdık geldimi ? "Half-Life" oyununu deli gibi oynayan Cantuğ listemizin 3. sırasında yer alıyor , Türkiye'nin en çok izlenen yayıncılarndak ilk iki sırada yer aldığı kesin olan UNLOST, şimdilerse ise genellikle "CS:GO" ve "PUBG" oynuyor.

Twitch'i Hangi Platformlar Destekliyor ?


Twitch, Android ve IOS cihazlar üzerinden mobil uygulama olarak kullanılabiliyor. Ayrıca Xbox One, Playstation 4, Nvdia Sheild, Xbox360, ChromeCast ve Fire TV gibi platformlarıda destekliyor.

Twitch'te En Çok Para Kazandıran Oyunlar


1-League Of Legends (LOL)


League Of LegendsLeague of Legends, Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan video oyunu. 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Oyun Warcraft III haritası olan Defense of the Ancients örnek alınarak yapılmıştır. Oyunun baş tasarımcısı, Defense of the Ancients haritasını tasarlayan Steve Feak'dir.

2-Counter Strike : Global Offensive


Counter Strike : Global Offensive


Counter-Strike: Global Offensive, Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından geliştirilen çevrim içi bir birinci şahıs nişancı türünde aksiyon oyunudur. Microsoft Windows, Mac OS X, PlayStation 3, Xbox, Linux üstünde çalışmaktadır.

3-Dota 2


Dota 2


Dota 2, Valve Corporation tarafından geliştirilen ve dağıtımı yapılan oynaması ücretsiz bir çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası oyunudur.

4-PlayerUnknown's Battlegrounds (PUBG)


PlayerUnknown's Battlegrounds


PlayerUnknown's Battlegrounds, Bluehole tarafından yayımlanan ve geliştirilmekte olan çok oyunculu bir video oyunudur. Oyunda 100'e yakın oyuncu rotası belirlenmiş bir uçağın içinde oyuna başlarlar. İstedikleri zaman uçaktan atlarlar ve paraşütleriyle adanın herhangi bir konumuna inerler.

5-World Of Warcraft (WoW)


World of Warcraft


Blizzard Entertainment firması tarafından geliştirilen bir MMORPG, yani devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur. İlk olarak 1994 yılında çıkarılan Warcraft:Orcs & Humans oyunu ile tanıtılan Warcraft serisinin 4. oyunudur, ancak bu oyundan önceki oyunlar gerçek zamanlı strateji (RTS) türündedir. Warcraft III: The Frozen Throne oyunundan sonra kaldığı yerden devam eden oyunun konusu, yine önceki oyunlar gibi Azeroth adı verilen fantastik dünyada devam etmektedir. World of Warcraft ilk olarak Blizzard Entertainment tarafından 2 Eylül 2001'de duyuruldu ve Warcraft serisinin 10. yılında 23 Kasım 2004'te satışa sunuldu.