15 Aralık 2018 Cumartesi

Uçakların Kara Kutusu

Uçak


Uçakların Kara Kutusu


Kara kutu uçaktan uçağa farklı olur , Bu detaylı kayıt büyük yolcu uçaklarında yapılır. Küçük bir uçakta kaydedilecek parametre sayısı ve çözünürlükleri uçağın kullanacağı sınıfa göre değişir. 2 kişilik bir akrobasi uçağında kaydedilecek veriler 15 ile 20 arasında değişmektedir. Büyük uçaklarda ise 88 temel parametre vardır.

Çarpma etkisine karşı özel koruma testlerinden geçen kutu 1100 derece ısıda bir saat , tuzlu suda 30 gün dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Kara kutunun içerdiği bilgi çarpma sonrasında da kullanılabilir ve işe yarar olduğu içindir ki bu teknoloji bugün bile geçerliliğini koruyor.

Bu parametrelerin türetilmesi ile bir uçakta toplam kaydedilecek bilgi belli olur. Yolcu uçaklarnda bu kriter sayısı 250 ye yaklaşabilir. Bu veriler bir kaza olması durumunda incelenir ve kaza nedeni anlaşılır.

Çarpma etkisini asgariya indirmek için uçağın kuyruk kısmında yer alır , kutudaki sinyal sistemi suyla temas halinde devreye girer ve kutunun bulunması için 90 gün boyunca ve 6000 metre derinliğe kadar sinyal verir.

Aşağıdaki görseldende anlaşılacağı üzere turuncu renkte olmasına rağmen 'Kara Kutu' deniliyor , niçin bu şekilde adlandırıldığına dair kesin bir açıklama bulunmamakta.

Parlak turuncu renkte olmaları zorunludur.

Kara KutuÖrneğin Pilotun motor gücünü arttırdığı Güç kolu nun herhangi bir andaki değeri motor gücü değeri ile aynı değilse güç kolu ile motor bağlantısı kopmuştur diye yorumlanabilir.Bu bilgiler kokpit ses kayıtları ile kıyaslanarak emin olunur. Şayet arıza fark edilmişse pilot bunu yere bildirmeye çalışacak , bu konuşmalar da kara kutuda kaydolacaktır.

Bu kara kutular kaza ve büyük teknik sorunlar yaşanmasında incelenmektedir. Kule ile iletişimde bildirilen raporlar dahi kayıt ediliyor. Sağlam olması ile birlikte patlama anında hiçbir zarar görmeyerek bilgilerin sağlıklı bir şekilde ulaşmasına imkan sağlamaktadır.


Kara Kutu Neleri Kaydeder ?

-Zaman
-Basınç İrtifası
-Hava Hızı
-Fren Basıncı
-DC Elektrik Dağıtıcı Statüsü
-Baş Doğrultusu
-İvme (Dikey)
-Yunuslama Durumu
-Roll Durumu
-Pilotun Telsizi Açma Kapamaya Elle Müdahelesi
-Motor Gücü
-Yunuslama Yüzey Kontrol Pozisyonu
-Kokpittte Flap Yüzey Seçimi , Firar Kenarı;
-Kokpitte Flap Yüzey Seçimi , Hücum Kenarı;
-Dış Ortam Sıcaklığı
-Otopilo Durumu
-Radyo İrtifası
-Hücum Açısı
-Hidrolik Basınç
-Yer Hızı
-Autopilot Çalışıyor mu ?
-Uzunlamasına İvme
-Yunuslama Kontrol Verisi
-Rudder Pedal Verisi
-Asli Yunuslama Kontrol Yüzey Pozisyonu
-Asli Leteral Kontrol Yüzey Pozisyonu
-Leteral İvme
-Leteral Kontrol Veirsi

Şu Videolara Göz Atabilirsiniz;


UÇAKLAR NEDEN KARA KUTU MALZEMESİNDEN YAPILMAZ ?

UÇAKLARDA KARA KUTU NE İŞE YARAR ? KARA KUTU NEDİR ?


1 yorum: