21 Ocak 2019 Pazartesi

Elon Musk CERN’e Yardım Edebilir

Elon Musk Cern

Elon Musk CERN’e Yardım Edebilir


Elon Musk, attığı bir tweette CERN direktörünün kendisiyle CERN’de yapılacak yeni tünel ile alakalı konuştuğunu açıkladı.

Musk, Royal Society‘nin etkinliğinde CERN direktörünün kendisinden yeni LHC(the Large Hadron Collider) tüneli inşaası için Boring Company‘nin işi almasını istediğini ve birkaç milyar euro tasarruf edilebileceğini söyledi.

CERN’ün yeni projesi, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ndan (LHC) 4 kat daha büyük olacak. İsviçre’nin altında 27 kilometrelik bir alanda inşa edilecek çarpıştırıcının, yaklaşık 5,7 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

CERN Nedir?


Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi veya Fransızca adı olan Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire’in kısaltmasıyla CERN, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuştur.

LHC Nedir?


İngilizce açılımıyla the Large Hadron Collider ise Türkçe’de Büyük Hadron Çarpıştırıcısı anlamına gelir.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) yer alan dünyanın en büyük parçacık çarpıştırıcısıdır. İsviçre-Fransa sınırında, yerin 100 m altında kurulan ve yaklaşık 27 km uzunluğunda olan Büyük Hadron Çarpıştırıcı , içinde süper iletken mıknatıslar bulunan halka şeklindeki tünellerden oluşur.

Burada atom altı parçacıkların çarpıştırıldığı önemli fizik deneyleri yapılır. Özellikle Tanrı Parçacığı Deneyi son yıllarda gündeme çok fazla gelen deneylerdendir.