28 Ocak 2019 Pazartesi

İdeolojilerimiz Özgürlüğümüze Ne Kadar Dokunuyor ?

İdeolojilerimiz Özgürlüğümüze Ne Kadar Dokunuyor ?

İdeolojilerimiz Özgürlüğümüze Ne Kadar Dokunuyor ?


Dış çevremizin bize etkisi tartışılamaz derecede yüksek. Ne görürsek bize yandığı gibi, gördüklerimizden de algılamak istediklerimizi algılıyoruz. Dış çevrenin etkilerini azaltmak, arttırmak bizim ellerimizde. Bu etki derecesi bir zihin gücüdür. Zihnimizi ne kadar kuvvetlendirirsek o kadar daha dayanıklı, iyiyi dış çevreden daha iyi alan bir insana dönüşüyoruz.

Türk insanının zihniyeti özgür birey, özgürlük kavramını iyi oturtmamış durumda. İnsanların doğruları bulma konusunda kendini tuttuğunu fark ettim. Kendilerinden bazı gerçeklikleri saklamış durumdalar. İdeoloji aklı öldürür. Dinin doğru kullanılmadığını, inanıldığı için bir gerçek olduğunu düşünmediklerini gördüm. İdeolojileri doğru kullanma konusunda da eğitim verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sadece inanılan ideolojinin kuralları değil, kullanmak isteyenlerin nasıl kullanması gerektiğini anlatmaları da gerekiyor.

Dış çevremizdeki tam olarak benimsediği kurallara uyan, uymayan insanlar bu ideolojileri özgürlük kısıtlayıcısı olarak görüyor. Bu bize de yansıyabiliyor. Kendi özgürlüğümüzü kazanıyoruz.
Yorum


EmojilerEmojiler