16 Ocak 2019 Çarşamba

Kahve Atıklarından Yapılan Güneş Gözlüğü

Kahve Atıklarından Yapılan Gözlük

Kahve Atıklarından Yapılan Güneş Gözlüğü


Çevre dostu bir yaşam için artık insanlar daha istekli. Devletler de bu konuda bazı yasaları meclisten geçirmeye başladı. Diğer yandan bazı girişimciler de bu konuda yeni fikirlerle karşımıza çıkıyor. Örneğin kahve atıklarından üretilen ayakkabı, çevre dostu yeni ürünlere güzel bir örnek. Hammaddesi kahve olan giyilebilir tek ürün ayakkabı değil. Güneş gözlüğü de bu farklı kategori de kendine yer buldu.

Ukraynalı Max Gavrilenko, Ochis adını verdiği güneş gözlüğünü kahve atıklarından yaparak dünyada bir ilke imza attı. Max Gavrilenko isimli girişimci, aslında sektöre uzak değil. Çünkü babası Ukrayna’da optik sektörüne yıllarını vermiş. Çocukluğundan beri gözlüklerle içli dışlı olan Gavrilenko’nun hayalinde bir gün kendi gözlüğünü icat etmek varmış… ve bu hayal sonunda gerçekleşmiş. Peki, neden başka bir hammadde değil de kahve sorusunu sorabiliriz. Cevabı basit: Genç girişimci, çevreyi kirletmeyen bir hammadde arayışındaymış ve sonunda tercihini kahveden yana kullanmış.

Hammaddesi kahve olan bu güneş gözlüğü taze kavrulmuş bir kahve gibi kokuyor. Ürünün resmi web adresinde gözlüğü kokladığımızda kahve kokusunu alacağımız belirtiliyor.

Kahve atıklarının gözlük çerçevesini oluşturması için bitkisel yağ bazlı bir biyopolimer kullanılmış. Gözlük daha sonra dijital bir makine ile preslenmiş ve el ile ince ayarları yapılmış. Tamamen doğal bir hammaddeye sahip olan bu gözlüğün bir kağıt bardaktan daha hafif olduğu belirtiliyor. Kahveden yapılmış Ochis isimli bu ilk güneş gözlüğü, aynı zamanda sağlıklı. Triasetat Selüloz polarize süzgeci olan bu gözlük, UV filtreli ve çizilmeyi önleyici bir tabakaya sahip. Ayrıca bu gözlüğün dayanıklılığı da test edilmiş. Kickstarter adresinde gözlüğün 3 metreden kayalara atıldığı görüntüler var. Tabi ki gözlük, bu meydan okumadan sapasağlam çıkmayı başarıyor.

Max Gavrilenko ve ekibi, çerçeveye 5 yıllık ömür biçmiş. Ancak daha uzun da kullanılabilir. Buna ek olarak Kickstarter adresinde gözlüğün suya dayanıklı olması için de özel bir bileşil kullanıldığı da yazıyor. Gözlükle ilgili önemli bilgilerden bir diğeri de doğada plastiklere göre 100 kat daha hızlı bir şekilde yok olduğu. Geri dönüşüm harikası güzel kokulu, dayanıklı ve estetik olan bu gözlük, yakında piyasaları alt üst edebilir. Piyasaları alt üst etmese de gönlümüzü fethettiği kesin.