27 Ocak 2019 Pazar

Kendimizi Kısıtlamak


Kendimizi Kısıtlamak


Zorunda olmak özgürlüğümüzü kısıtlayan bir durum. Ama biz kendimizi zorunda kalırsak bu da bir tercihin bir sonucu olur ve biz çalışan özgürler oluyoruz. Neden zorunda kalalım? İş için mi?

İşimizi elde ediyoruz, ve çalışmaya başlıyoruz. Hayatımızın belli bir döneminde kadar yaptığımız zaman mutlu olacağımız ve geçimizi iyi sağlayacağımız işten bahsediyorum. Süre gelen süreç içinde verimimiz kayboluyor ve normalleşiyor. İş keyifi, gelir yüksekliği, hayat standartı ve mutluluğumuz için zorunda kalmak bize zaman ve nakit kazandırıyor.

Bir işe başlarken, gelip geçici iş değil de gerçekten bizim uzun süre, yıllarca çalışacağımızı düşündüğümüz işe başlarken heyecanla başlıyoruz ve bir süre sonra hevesimizi kaybediyoruz ve bir kuruluk, ezber şekillerde sürdürmeye devam ediyoruz. Bu da mutsuzluğu arkasından da başarısızlığı getirebiliyor. Bunu engellemek istiyoruz..

Şimdi gelelim kendimizi nasıl yapmak zorunda bırakacağız ? Kötü mü bu ?


İnsanlara bu işi devam ettirdiğimizi, adım adım başarıya ulaşacağımızı anlatarak, kendimize telkin vererek ve “Başarmak zorundayım.” demekten korkmayarak başaracağız. Bunları ne kendimizi ne de çevremizi üzecek şekilde tekrar ederek, biliç ve biliçaltımıza bir yazılımın kodları gibi kodlayarak zorunda olacağız. Sevdiğimiz işi, kazanacağımıza inandığımız için bunu kodlamak, hem güvenle işimize sarılmamıza katkı sağlayor hem de bizi mutlu ediyor.

Nasıl yani isteyerek çalışmıyor muyuz?


İsteyerek çalışmak işin en önemli kısmı. Evet ama bir süre sonra bırakabiliyoruz. En sevdiğimiz işi peşinden koşmaya alışmak yetmez mi ? Hayır, eğer zorunda olursan ve işin içine gönlünü katarsan daha çok başaracağımızı söyleriz.

Şimdi her iş için uygun mu bu?


Hiç bir işe uygun değil. Biz hepimiz özeliz ve aynı işi aynı yerlerde aynı şekilde yapsak bile kendimize uygun bir şekilde yorumlayıp uygulamalıyız. Kendi rotamızı çiziyoruz.. Bir de uygunluk açısından Girişimci kafası var. Bu sistemler onu tutmayabilir. Çünkü “o,biz,onlar” ‘ın sevdiği iş bile belli olmayabilir. Her an yeni bir iş ortaya çıkarabilir.