27 Ocak 2019 Pazar

Normalleştirmek

Normalleştirmek

Normalleştirmek


Hayatımızda aslında her zaman yaptığımız bir şey normalleştirme. İnsanoğlu doğduğundan beri durumları normalleştirme eylemindedir. Her şeye alışsbiliyoruz, hayatlarımızdaki farklılıklar da buradan geliyor. Bu normalleşmeye biyolojik olarak adaptasyon eylemi de dahil olur. Artık genlerimiz de olağan durumlara göre değişiklik gösterir.

Güzel bir şey olduğundan emin miyiz? Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunun farkında mıyız?

Hayatımızdaki istenmeyen durumlardan normalleştirerek kurtulmak büyük bir fayda sağlayıcıdır. Kötü, beğenilmeyen, rahatsız edici durumlar, anlarda zihnimiz ve bedenimiz yüksek tepki verme eğilimindedir. Bu durumlara zamanla normal bakmak ve onları değiştirmek istediğimizi bilmek başarının hızlı yollarından biri. Eğer istemediğimiz bazı şeylerin de yolumuzun bir parçası olduğunu göremessek, bir hata olduğunu düşünürüz. Mutluluğumuz da azalır, başarı ihtimalimizi düşürürüz. Pozitif olup, acı gerçeklerin farkında olmak ve durumlarımızı normalleştirip ilerleyeceğimizi düşünmek bizleri başarıya ulaştırıyor.

Peki yüksek memnuniyet durumlarını normalleştirmeye çalışırken başarıya daha da ulaşmaya çalışmak bizi eğlencelerimizi de normal gösterip zevk almamızı engeller mi ?

Eğer motivasyonel aktiviteler bir başarı parçası gibi değil de hayatımızda olması gereken, mutluluk aktivitesi ve zihin sağlığımızı faydaya götüren bir aktivite olarak görürsek dinleme ve eğlenme aktivitelerimizin bizi tatmin edeceğini söyleyebiliriz.
Yorum


EmojilerEmojiler