27 Ocak 2019 Pazar

Sadeliğe Yönelim: Basite İndirgemek

Sadelik


Sadeliğe Yönelim: Basite İndirgemek


Hayatımız, 21.yy dünyası her zaman bir çok öğe barındırma konusunda bize yükler veriyor. Bu öğe fazlalığı bizim dikkatimizin dağılmasına, yorgun ve mutsuz hissetmemize neden oluyor. Yapmak istediğimiz şeylerin içinde aynı bolluğu bulundurduğunu söyleriz. Benim bir geliştirici anahtar kelimem var, basitlik. Gerçekten basitlik nasıl oluyormuş?

Yapmak istediğimiz şeyleri gün içinde basitçe bir bakış açısıyla değerlendirip üzerinde çalışırsak onlar bize ağır gelmemeye başlar. Çok işlerinin çok yoğun olduğunu sürekli kendine hatırlatan insan mutsuz olur ve yorgun olur , bunlar da başarıya ulaşmadaki önemli engel faktörlerindendir. Bu kişi işini yapmaz, yapmaz, yapmaz sonra gerçekten pes eder ve kafasına koyduğu şeyi bırakır. Tabi bu bahsettiğimi de basitçe anlatıyorum, aslında bu konu bu kadar basit bir konu değil çünkü altında çok başka nedenler olabiliyor. Psikoloji, bakış açısı, hayat şartları, işin gereklilikleri.. Yani basitliği de anlatıyorsak basit oluyoruz. Ben bu kelimeyi hatırladığım zaman, kelimenin tüm çağrıştırdıklarını yapmaya başlıyorum. O kadar faydalı ve bi o kadar da sırayla ve verim yüklekliği ile her şeyi öğrenmemi sağlıyor. Son 1 aydır yaptığım eylemlerin kalitesi, bu kavramı yaptıklarıma sistem etmem sayesinde son 3 ayda yaptığım eylemlerin bana kattığından daha çok şey kattı..

Peki bunu nasıl uyguluyoruz, ilk önce kendimize yoğunluk anında 3. Kişilikten bakmayı öğrenerek. Bir başkası nasıl yapardı?.. Sisteme edemediğimiz işleri bir başkası sisteme ediyormuş gibi düşünmeye başlayarak ilerliyoruz. Başkası olsa nasıl çözerdi bu durumu. Düşünceler, grafikler, yazılar kısacası kendimizi en iyi hissedeceğimiz ve mantıklı olan çözümü başkasının nasıl çözdüğünü buluyoruz, bu durumu biz bilişsel olarak yaratıyoruz. Başkaları yapabiliyorsa ben de yapabilirim diyerek ileri adımların bir parçası olmaya başlıyoruz. Zihnimizi saflaştırarak sırayla yapmamız gerekenleri yapıyoruz.

Akıllı düşünelim, gerçek bir bitiricilikle yapmak istediklerimizi çözelim.