27 Ocak 2019 Pazar

Sevdiğimiz işi yapmak, Sevmediğimiz şeyleri de yapmak demektir

Sevmediğimiz Bir İş

Sevdiğimiz işi yapmak, Sevmediğimiz şeyleri de yapmak demektir


Sevdiğimiz işler için elimizden geleni yapmak isteriz değil mi, hatta yaparız da ama neden sevmediğimiz şeylerin motivasyonumuzu düşürmesini engelliyoruz ki. Sevmediğimiz işlerin bir listesini yapmak, onları da sevmeye başlamamıza sebep olabilir. Listelememiz aynı zamanda onları yapmaya başlarken psikolojik olarak kendimizi hazırlamamızı sağlar. Böylece eylem kalitemizi oluşturmuş oluruz. Çözümler üretmeye konuyu bilmeden de başlayamayız. Farkında olmak önemli.

Bir örnek vereceğim; İnsanlara satış yapmayı seven bir kişisiniz, bir ticaret yapıyorsunuz örneğin kitap ticareti. Ama banka işlerini sevmeyen birisiniz. Her işlemin online ortamda yapılmadığını biliyorsunuz ve bankada bazen 1–2 saat sıra beklemek zorunda kalıyorsunuz. Bu sizin için ciddi bir motivasyon kaybettirici olabilir. Günde 10 saatinin 2 saatini bankada geçirmek senin için gerçekten sıkıntı olabilir. Bu sevmeyişinin farkında olman, imkan yaratarak bu iş için bir asistan tutmanı veya daha mantıklı çözümler üretmeni sağlayabilir.

Bu farkındalığa sahip olmayış bir saflık değil, bir hırs göstergesidir. Hedefin odağının fazla olduğunu gösterebilir. Ana hedefimize %100 odaklanmak değilde, %90 gibi bir oranla odaklanıp %10 da hedefimizin ek durumlarını odağımız halimize getirmenin daha fazla avantaj ve verim sağlar
Yorum


EmojilerEmojiler