28 Ocak 2019 Pazartesi

Sınav Stresinin Nedenleri Nelerdir ?

Sınav Kaygısının Nedenleri

Sınav Stresinin Nedenleri


Sınav stresinin bir çok nedeni vardır. Bu nedenleri maddeler halinde sıralarsak;

  • Aile baskısı: Aile bireylerinin sınav döneminde olan bir öğrenciye sürekli baskılar uygulayarak daha çok çalışmasını sağlaması sınava girecek olan kişiyi daha fazla streslendirir ve yorar. Ailelerin bu zaman dilimi içerisinde yapması gereken sınava girecek öğrenciye en iyi şekilde destek verip motive sağlamasıdır.
  • Bilgi eksikliği: Bilgi eksikliği bulunan öğrenciler sınav stresi yaşamaya daha verimli öğrencilerdir. Sınavlar kişinin bilgilerini ölçtüğü ve öğrencide bilgi eksikliği bulunduğu için öğrencinin stres yaşaması çok normaldir. 
  • Sınav konularının yetişmeme korkusu: YKS (Yüksek Kurumlar Sınavı) gibi derin konu hacmine sahip sınavlarda stres yaşanması çok normaldir. Öğrencilerin bu tür sınavlara hazırlanırken kendisini sürekli motive etmesi gerekmektedir. Konuların yetişmemesinden korkan öğrenciler bu sınav sürelerine kadar çok büyük stres yaşayabilir. Ancak güzel bir program yaparak ve programa sadık kalınarak tüm konuları zamanında yetiştirebilir ve hatta geriye kocaman boş bir zaman da bırakabilir.
  • Öğrencinin kendine duyduğu güvensizlik: Kendi çevremde de gördüğüm ve hatta kendimde bir dönem yaşadığım bu büyük sıkıntıya bu maddede yer vermezsem olmazdı. Hayatın her yerinde kendine güvenmeyen bir çok öğrenci ile karşılaşmışızdır. Bir zamanlar bende kendime güvenmiyordum ve bunun üstesinden gelmenin en iyi yolu ise kendinizi motive etmek diyebilirim.
Yorum


EmojilerEmojiler