24 Ocak 2019 Perşembe

Starship Roketi Şiddetli Rüzgarlara Dayanamadı

Starship


Starship Roketi Şiddetli Rüzgarlara Dayanamadı

SpaceX’in üzerinde çalışmış olduğu yeni süper ağır taşıyıcı roketi Starship, 80 km/h hızla esen şiddetli rüzgarlara dayanamayıp devrildi.


Starship’in devrilmesiyle beraber uzay aracında bir kaç hasar meydana geldi. Hasarlarının onarılmasının bir kaç hafta süreceğini söyleyen Elon Musk, 5 Ocak’taki paylaşımında ise Starship adlı roketi beklenmedik sorunlardan dolayı 4 hafta gecikebileceğini söylemişti.

Elon Musk’ın CEO’su ve aynı zamanda kurucusu olduğu SpaceX’te beklenmedik bir kaza meydana geldi. Son zamanlarda insanlı uzay yolculuğuna büyük yardımı dokunacak olan Starship, 80 km/h hızında ki rüzgarlara dayanamayıp devrildi ve uzay aracında ciddi hasarlar meydana geldi.

Yaşanan kazanın ardından Elon Musk Twitter hesabından bir açıklama yaptı, Starship’in 80 km/h rüzgarla devrildiğini ve aldığı hasarın onarılmasının bir kaç hafta süreceğini söyledi.

“Şimdi duydum ki, 50 mph (80 km/h) hızındaki bir rüzgar dün gece bağlama bloklarını kırmış ve dış kabuğu yırtmış. Tamir edilmesi bir kaç hafta alacak.”

Elon Musk, bu olaydan önce bir paylaşımında Starship’in beklenmedik sorunlarla karşılaştığını söylemişti. 5 Ocak’taki Twitter paylaşımına göre beklenmedik problemler yüzünden Starship programının 4 haftalığına gecikebileceğini söylemişti. Yaşan bu kazadan sonra ise şirket’in hedeflediği erteleme süresi uzamış oldu.

“4 haftalık bir gecikme hedefliyorduk fakat bu beklenmedik aksaklıklarla birlikte bu süre 8 haftaya çıktı”

5 Ocak’ta ki attığı tweete göre, Elon Musk’ın hava durumu tahminleri doğru çıkmış oldu. Starship programı bazı sorunlar yüzünden geriden geliyor olsa bile, bir an önce problemleri halledip programın önüne geçmeyi planlıyorlar.

1 yorum: