26 Ocak 2019 Cumartesi

WordPress Türkçe Olarak Nasıl Kullanılır?

Wordpress Türkçe


WordPress Türkçe Olarak Nasıl Kullanılır?


WordPress’i Türkçe dil desteği ile kullanmak isteyen adminler için temasını ve işlevini bu dil desteğine çevirebilmek oldukça kolaydır. WordPress kullanımına aşina olanlar için Türkçe dil desteğini çevirebilmek ve bu şekilde kullanabilmek adına bazı işlemlerin yapılması gerekir. WordPress’i yeniden kurmak istemeyenler için WordPress Türkçe olarak nasıl kullanılır? sorusunun cevabı WordPress Updates yapmaktan geçer.

WordPress Updates


WordPress içerisinde Türkçe dil desteğini kullanabilmek için öncelikle Ftp ile wp-config.php dosyası indirilmelidir. Daha sonrasında izlenecek olan adımlar;


  • define(‘WPLANG’, ”); satırını bulma
  • define(‘WPLANG’, ‘tr_TR’); olarak değiştirme


Panelde içerisinde yer alan Dashboard> Updates seçeneğine tıkladıktan sonra, Re-install seçeneğine basma şeklinde devam etmektedir. Gerektiği yerde FTP bilgilerinin sorulduğu bilinmekle beraber bu bilgilerin girilmesi durumunda WordPress Türkçe dil desteği ile kullanılmaya başlanır.

WordPress Admin Paneli


WordPress içerisinde update işlemini yaptıktan sonra admin paneline girşi yapılması gerekmektedir. Güncellemeler alanında yer alan ve otomatik olarak dil seçeneğinin güncellenmesine yönelik bildirim alınmışsa bu bildirim aktif hale getirilmelidir. WordPress kullanıcılarının tedbir amaçlı olarak Türkçe dil desteğine güncelleme yapmadan önce veri tabanı yedeğini almaları tavsiye edilir. WordPress uygulaması içerisinde yer alan bazı değişiklikler veri tabanında sıfırlamaya neden olabilmektedir. Bu nedenle WordPress admin paneli üzerinde değişiklik yapmadan önce veri yedeğinin alınması daha sonrasında da Türkçe dil desteği üzerinden kullanım yapılması gerekir.

2 yorum:

  1. Wordpress tam anlamıyla türkçe ise harika bir kullanıma sahip olur ...

    YanıtlaSil
  2. @Tabiki Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

    YanıtlaSil