5 Şubat 2019 Salı

Alzheimer’ın Nedeni Diş Eti Hastalığı mı?

Alzheimer’ın Nedeni Diş Eti Hastalığı mı?

Alzheimer’ın Nedeni Diş Eti Hastalığı mı?


Science Advances dergisinde yer alan bir araştırma, Alzheimer hastalığının bundan sonraki seyrini değiştirebilir. 23 Ocak 2019 tarihinde dergide yayınlanan araştırmada Jan Potempa isimli mikrobiyolog ve ekibi, bir iddia ortaya attı. Bu iddiaya göre Alzheimer’ın nedeni bir diş eti hastalığı olabilir.

Araştırmayı yürüten ekip, iddiayı ortaya atmadan önce Alzheimer hastalarından alınmış omurilik sıvısı, tükürük ve beyin dokusu örneklerini inceledi ve Alzheimer hastalarının beyinlerinde Porphyromonas Gingivalis isimli bir bakteri olduğunu tespit etti. Bu bakterinin aynı zamanda bir diş eti hastalığının da sebebi olduğunu bilen araştırmacılar, Alzheimer ve diş eti hastalığı arasında bir ilişki olabileceğini fark etti.

Aslında diş eti hastalığının Alzheimer’ı tetikleyeceğine dair geçmişte farklı araştırmalar da var, ancak bu araştırmaların bir sonuca bağlanmadığı belirtiliyor. Mikrobiyolog Jan Potempa ve ekibine doğru yolda olduklarını gösteren detaylar arasında, bu konuda yapılan fakat yarım kalmış eski araştırmaları örnek olarak gösterebiliriz.

Diş eti hastalığına yol açan Porphyromonas Gingivalis isimli bakterinin Alzheimer’a neden olduğu konusunda emin olmak isteyen araştırmacılar, farklı bir yöntem daha denemiş. Fareler üzerinde deney yapan araştırmacılar, ağızda oluşan bu bakterinin beyinde çoğaldığını ve beyin hücrelerinde Amiloid Beta isimli plakların oluştuğunu fark etmiş. (Amiloid Beta, Alzheimer’a neden olan bir patojen olarak biliniyor)

Çalışmanın yazarlarından olan Stephen Dominy’a göre, diş eti hastalığı ve Alzheimer arasında doğruluğu ispatlanmış bir sebep sonuç ilişkisi yok. Fakat Stephen Dominy, bu iki hastalığın bağlantılı olduğuna dair ellerinde güçlü bulguların olduğunu söylüyor.

Araştırmacıların bu konuda biraz çekimser olmalarının nedeni şu: Alzheimer teşhisi konmayan ölmüş insanların beyinlerinde de Porphyromonas Gingivalis bakterisine denk gelmeleri… Alzheimer veya Demans rahatsızlığı görülmeyen insanlarda da PG bakterilerinin bulunması, diş eti ve Alzheimer hastalığının birbiriyle ilişkilendirilmesinin % 100 doğru olmayacağını ortaya çıkaran bir durum. Ancak araştırmacılara göre bu durum şu ihtimali doğuruyor: Beyinlerinde Porphyromonas Gingivalis bakterisi olduğu tespit edilen insanlar biraz daha yaşasaydı, Alzheimer hastalığına yakalanabilirlerdi.

Çalışmayı yürüten ekip, bu bulgular ışığında Science Advances dergisinde yayınlanan araştırmayı bitirirken özetle şu ifadelere yer vermiş: “Diş etindeki Porphyromonas Gingivalis bakterisi, Alzheimer hastalığının ana nedeni değil, ancak PG bakterisi Alzheimer hastalığının erken teşhisinde önemli bir rol oynayabilir.”

Ayrıca ağızda görülen PG bakterisi ve Alzheimer arasındaki bağ doğruysa, geliştirilecek ilaçlar Alzheimer hastalığının önlenmesinde büyük bir fayda sağlayabilir. Bakteriyi yok etmek için üretilen ilaçlar, farelerde işe yaramış. Ekibin Alzheimer hastalığını önleyici bir ilaç geliştirmeye başladığı ve bu ilacı 1-2 yıl içinde insanlar üzerinde deneyeceği belirtiliyor. Eğer Louisville Üniversitesinde görev yapan Mikrobiyolog Jan Potempa önderliğindeki ekip haklıysa, Alzheimer hastalığı büyük oranda tedavi edilebilir.

2 yorum:

  1. Ağız ve diş sağlığı doğrudan ya da dolaylı olarak beyin sağlığını etkiliyordur elbette ve diş eti hastalığı da alzheimer nedenlerinden biri olabilir. Ancak Alzheimer hastalığının genellikle yaşlılık döneminde görülmesi, bunun sadece diş hastalıkları ile ilgili olmayacağı şüphesi yaratıyor. Umarım yakın zamanda bu hastalığın nedeni tam olarak anlaşılır ve buna bir çözüm bulunur.

    YanıtlaSil