11 Şubat 2019 Pazartesi

Arabesk Şarkı Dinlerken Neden Bazı İnsanlar Ağlar, Bazıları da Ağlamaz ?

Karısıyla Sigara İçen Adam

Arabesk Şarkı Dinlerken Neden Bazı İnsanlar Ağlar, Bazıları da Ağlamaz ?


İnsanların duyduğunda genellikle gözyaşı dökeceği belli bir müzik kalitesi vardır. Yabancılar'dan örnek verirsek ünlü şarkıcı Adele veya büyük parça Mozart-Requiem, Yerli parça'dan örnek verirsek Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur ve benzerleri.

Bu müzik türünü dinleyen insanlar bazen üzüntü ve kayıp durmuna girer.

Ama hüzünlü müziğin tadını nasıl çıkardığımızla ilgili çok garip bir çelişki var, çünkü insanlar için en önemli olan şey, günlerinin hüzün ve karmaşadan arındırılmış olması, İnsanlar neden hüzününü ve kayıbını hüzünlü müzikle yaşar ?

Araştırmacılar için büyük bir gizem olmuştur, ancak bu gizem, birkaç bilim insanı tarafından yapılan bir araştırma ile konuyla ilgili yeni bir bakış açısı elde etmiştir, Ayrıca müzik algıları ve bilgisi konusunda uzman olan Durham Üniversitesinde'ki Profesör Tuomas Eerola Aklı bu konuya bir anlayış ve yorum getirmiştir.

Yaptığı çalışmada Arabesk Şarkılar Dinlerken Neden Bazı İnsanlar Ağlar, Bazıları Da Ağlamaz düşüncesine bir cevap getirmiştir.

Profesör, Açık fikirli bireylerin modern ve profesyonel müzikten yana olduğunu, belirli bir tarzda veya sistemde olmayı hedefleyen insanların daha çok rock ve punk tarzındaki şarkıları tercih ettiğini söyledi.Depresyondaki Kadın

Peki Ya Hüzünlü ( Arabesk Tarzındaki ) Müzik ?


Kuşkusuz Arabesk müzik dinleyicilerinin yaşadığı duygu ve duygular gerçek anlamda hüzün değildir. İnsanların hüzünlü bir türden müzik dinlediklerinde ne hissettiği konusundaki geniş bir araştırmaya dayanarak, test edilen bu duygu ve hislerin farklı bölümlerde sınıflandırıldığını biliyoruz.

Bazıları için hüzünlü müzik, genellikle insanların olayları ve anılarıyla ilişkili duygular, keder, kayıp duygularını derinleştirir ve o anıları canladırır. Bir diğer insanlar için hüzünlü şarkılar dinlemek melankolik duygusu getirir.(Derin üzüntü veya depresyon ifade eden psikolojideki bir terim).


Yağmurlu Hava

Duygularımı Nasıl Haraket Ettirebilirim ? 


En ilgi çekici bölüm, sonuçta, duygularımızı nasıl hareket ettireceğimizi veya hareket ettirdiğimiz hissi, üzücü müziğin zevkinin temeli midir ?

Bu duyguyu etkili bir şekilde tanımlamak genellikle zordur, ancak bazen zor ve zevklidir, ancak herkesin hissetmesi mümkün görünmemektedir.

Peki Kim Hissediyor ?

Daha mantıklı olacak cevap ( en tutkulu ve hassas insanlar )


Denizde Depresyonda Olan Kadın

İnsanların Ne Duygu Yaşadıklarını Anlamak İçin Yapılan Test


Bu varsayımı test etmek için farklı milletlerden 102 kişi bir dinleme deneyimi yaşamak için bu teste gönüllü oldu.

Modaretörler, üzücü bir müzik parçası sundu; bu, Michael Kamen keşfi, Bu müzik parçası Kardeş Grubu adı verilen kısa bir dramatik dizide gösterildi.

İlk başta, çoğunluk parçayı ayırt edemedi ve tanıyamadı.

Bir müzik parçasının seçilmesinde, müzik veya kelimelerle ilgili belirli olaylar gibi herhangi bir dışsal duygu kaynağı önlemek için kişinin daha önce duymadığı çok önemli bir faktör olduğunu bilmek önemlidir, ancak buradaki amaç, his veya duyguların yalnızca müzikten gelmesidir.

Derin duygular yaşayan insanların testteki hüzünlü parça ile son günlerdeki ruh halleri, yaşadıkları tüm olaylara bağlı olarak hüzünlerini ortaya çıkarmışdır.

Yani Buna Bağlı Olarak Sonuç; İnsanların aslında müzik ile ağlamadıkları, müziğin onların kaybolan duygularını yeniden ortaya çıkardığını, o duygularını derinleştirip dahada koyulaştırdığını anlıyabiliriz.