7 Şubat 2019 Perşembe

Eski Mısır Hakkında 6 İlginç Bilgi

Mısırlılar Hakkında İlginç Bilgiler

Eski Mısır Hakkında 6 İlginç Bilgi


Eski Mısır'ı düşündüğümüzde, yalnızca bir piramitlerihayal edebiliriz. Mumya ve firavunların mezarları hakkında birçok film gördük ve Mısırlıların kağıdı icat ettiğini biliyoruz. Ancak öğretmenlerin bize okulda bahsetmedikleri bazı gerçekler var. Örneğin, Firavunlar, resimlerde her zaman betimlendikleri kadar ince değildi.

1. Makyajlarını Ezilmiş Böceklerden Yaparlardı.


Böceklerden elde edilen kırmızı karmik asit, makyaj için bir bileşen olarak kullanılırdı.

2.Firavunlar, Sineklerden Kurtulmak İçin Köleleri Yem Olarak Kullanırdı.

Firavunun RahatlığıSinekler, eski Mısırlıların hayatlarını şimdikinden daha fazla mahvetti. Bugün, farklı spreyler ve kremler kullanıyoruz, ancak King Bibi II'nin sineklerin tadına bakmak için kendilerini balla kaplayan köleleri vardı. Hoş olmayan bir iş değil mi?

3.Mısırlılar Ahirette Çok Dikkat Ediyorlardı.

Mısırlıların Ahirete Bakış AçısıMısırlılar, ahirete çok dikkat ederdi. Ölümden sonra, bir kişinin başka bir hayatta yaşamaya devam ettiğini ve mumyalanmadan önce sahip olduğu her şeye ihtiyacı olduğuna inanıyorlardı. Makyaj ürünlerini, tencere, yiyecek, içecek, hatta en sevdikleri evcil hayvanları ve köleleri mezarlarına yerleştirirlerdi.

4.Firavunlar Obezdi.

Obez FiravunlarEski Mısır'ın birçok fotoğrafında sağlıklı insanları görebiliyoruz. Ancak bilim adamları mumyanın röntgen analizini yaptılar ve görüntülerin gerçeklikten çok uzak olduğunu gördüler: Zengin Mısırlılar, özellikle firavunlar aslında obez ve sağlıksızdı. Karbonhidrat, doymuş yağ ve alkolle dolu zararlı yiyecekler obezite ve diğer sağlık sorunlarına katkıda bulunmuştur.

5.Erkekler Makyaj Yapardı.

Makyaj Yapan Erkekler


Eski Mısır'da hem kadınlar hem de erkekler makyaj ürünlerini kullandı.

Bunun için 3 nedenleri vardı:

  • İlk olarak, makyaj ciltlerini güneş ışığından korur.
  • İkincisi, tanrıların Ra ve Horus'un makyaj yapanın iyi insanlar olduğuna inanıyorlardı.
  • Üçüncüsü, makyajın iyileştirici olduğu düşünülüyordu.

6.Çocuklar Büyüyene Kadar Kıyafet Giymezdi.

Kıyafet Giymeyen Çocuklar
Bitleri önlemek için, ebeveynler bebeklerinin kafalarını traş ettirirlerdi. Erkekler ve kızlar sadece bilezik ve  tasma takıyorlardı.