2 Şubat 2019 Cumartesi

Futbol için Robot Teknik Direktör Göreve Hazır

Teknik Direktor Robot


Futbol için Robot Teknik Direktör Göreve Hazır


Bilim kurgu filmlerinin kaotik ortamında karşımıza çıkan yapay zeka, aslında insanlığın kurtarıcısı mı? Çünkü ne zaman bir sorunla karşılaşsak ya da işlerimizi daha iyi ve daha hızlı yapmak istesek yapay zekaya başvuruyoruz. Yapay zeka bize anlatıldığı gibi insanlığa zarar değil de, fayda mı getirecek…

Artık yapay zeka ve robot teknolojilerinden yararlanma hedefimiz, her alanda görülmeye başlandı. Robot garsonlar Robot Garson, henüz uçamayan sinek robot yapay zeka ve robot teknolojilerinin yaygınlaştığının göstergesi. Peki ya robot devlet memuru? Kısaca yapay zeka her yerde…

O zaman, neden yeşil sahada da olmasın… Futbolun anavatanı kabul edilen İngiltere’de Wingate&Finchley kulübü, “herkesin kullandığı şu yapay zekayı biz niye kullanmıyoruz” demiş olacak ki bu yeni teknolojiden yararlanmak için kolları sıvadı. İngiltere 7. Ligi’nde mücadele eden Wingate&Finchley isimli Londra futbol kulübü, cesur bir karar vererek teknik ekibe yardımcı olması için bir yapay zekaya antrenörlük yaptıracak.

Robot Teknik Direktör

Robot Teknik Direktörün Görevleri Ne?


Wingate&Finchley kulübünün görev verdiği yapay zeka, sahaya çıkacak en iyi 11’i belirleyecek. Aynı zamanda takımın taktiklerini verme görevinden de sorumlu olacak. Kısacası tarihin ilk robot teknik direktörü, takımı saha içinde yönlendirecek olan bir akıl konumunda yer alıyor. Ancak yapay zekanın esas görevi, takımın gerçek teknik direktörü Dave Norman’a yardım etmek. Gerektiğinde Dave Norman’a yardımcı olacak yapay zeka, gerektiğinde de Dave Norman’ı doğru karar vermeye sevk edecek. (Wingate&Finchley takımın normal insan olan bir teknik direktörü olduğunu da belirtelim)

Takımın gerçek teknik direktörü Dave Norman, maç sırasında hangi oyuncuyu değiştirelim diye yardımcısı olan robota danışabilecek. Takımın başarılı olması için çalışacak olan bu robot, Dave Norman’ın tam anlamıyla ortağı olacak.

Dave Norman, bu yeni teknoloji ile ilgili Londra merkezli Basın Derneği’ne açıklamalar yaptı. Robotun harika bir istihbarat sistemine sahip olduğunu söyleyen Norman, bu yeni teknolojinin takımına faydalı olacağını belirtti. Norman, ayrıca bu teknolojinin gerçek teknik direktörlerin yerini almayacağını, sadece karar verme aşamasında teknik direktörlere avantaj sağlayacağını ifade etti.

İlk Sınav 9 Şubat’ta


Böylece Wingate&Finchley kulübü, yapay zekaya teknik direktörlük yaptıran ilk kulüp olarak tarihe geçti, aynı zamanda tüm dikkatleri de üzerine çekti. Robot teknik adam ilk maçına 9 Şubat’ta Whitehawk takımına karşı çıkacak. Oyunculara ve teknik direktör Dave Norman’a taktik verecek olan yapay zekanın nasıl bir performans sergileyeceği merakla bekleniyor.


Yorum

1 Yorum

TUTMAZ FUTBOLCU CİN GİBİDİR. HOCANIN BAKIŞINDAN DAVRANIŞINDAN HİSSEDER NE YAPACAĞINI


EmojilerEmojiler