6 Şubat 2019 Çarşamba

Hasta Bakımına Yardımcı Olan Robot Mabu

Hasta Bakıcısı Mabu

Hasta Bakımına Yardımcı Olan Robot Mabu


San Francisco merkezli sağlık merkezi Catalia Health, geliştirdiği küçük bir robotla kronik hastalığı bulunan insanlara yardım etmeye çalışıyor. Robotun görevi, hastaların ilaçlarını almalarına yardımcı olmak ve onların sağlık durumlarını takip etmek.

Catalia Health tarafından geliştirilen bu robotun adı Mabu. Küçük ve sevimli bir robot olan Mabu, geçtiğimiz yıl Kaiser Permanente isimli Amerikan sağlık vakfı hastalarıyla çalışmış. Önümüzdeki birkaç ay içinde de son evredeki böbrek kanseri hastalarıyla çalışmaya başlayacak.

Sevimli robot Mabu, hastaların kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaları için tasarlanmış. Görevleri arasında hastaların ilaç almalarına yardımcı olmak var ancak bu konuda ısrarcı olmuyor. İlaçların işe yaramadığını fark edince hastalara ilaç almayı bırakmaları gerektiğini söylüyor. Bu robot, hastaların kendilerini daha iyi hissetmeleri için çalışıyor. Mabu, bunu yapmak için hastalarla her gün vakit geçiriyor ve günlük konuşmalar yapıyor. Eğer ilaç almadan daha iyi hissedeceklerse hastalara ilaç almaları bırakmaları gerektiğini önerebiliyor. Aksi takdirde ilaç almaya devam eden hastalarda yan etkiler, daha büyük bir sorun haline gelebiliyor.

Mabu, hastalarla daha iyi iletişim kurma adına psikolojik yönleri gelişmiş bir robot. Örneğin her hastayla mutlaka göz teması kurmaya çalışıyor. Kısa bir zamanda hastanın kişiliğini ve ilgi alanlarını öğrenen Mabu, hastanın ailesine ve doktorlara tavsiyeler veriyor. Mabu, işitme sorunu yaşayan hastalar için de farklı bir özelliğe sahip. Mabu’nun gövdesinde geniş bir dokunmatik ekran var. Bu ekranda Mabu’nun konuşmaları eş zamanlı olarak görülüyor. Hastalar ihtiyaç duyarsa bu ekran üzerinden Mabu ile iletişime geçebiliyor. Mabu, hasta ile yapılan konuşmaları kaydetmiyor, hastanın durumunu her gün ilgili doktora rapor etmekle görevli.

Bunun İçin Neden Robota İhtiyaç Var?


Geçmişte doktorların bu süreçteki hastaların tam olarak ne hissettiklerini tespit edemediği söyleniyor. Ciddi hastalıklarda doktorların hasta ve hastalık süreci ile ilgili kayıt tutamamaları, böyle bir robot fikrini ortaya çıkarmış. Örneğin hastalık semptomlarının arttığı durumlarda diyet programının değişmesi gerek. Bunun farkına varmak için de hastalar düzenli olarak izlenmeli ve onların ne hissettiklerini iyi bir şekilde tespit edilmeli. İşte Mabu isimli robot, bu görevi yürütmek için tasarlanmış.

Mabu’nun yaratılma nedenini şu iki ifadeyle özetleyebiliriz:

  • Uygulanan tedavi sonrası kronik hastalığı olan kişilerin mücadele etmelerini sağlamak
  • Tedavi öncesi ve sonrasında doktorlara sağlıklı veriler aktarmak


3 yorum:

  1. Hasta bakımları için Yapay zeka ve robot gelişimleri ihtiyacımız var ve ilerleyen zamanlarda dahada etkin kullanımı gerekecek Türkiye teknolojisi umarım bu nimetten faydalanır.

    YanıtlaSil