7 Şubat 2019 Perşembe

İsveç'te Farklı Bir Tatil Deneyimi: Bu Otelde Her Şey Buzdan

Buz Oteli

İsveç'te Farklı Bir Tatil Deneyimi: Bu Otelde Her Şey Buzdan


Sıradışı bir tatil için çok seçenek var. Ancak böylesi az. İsveç’te tatilcilere unutamayacağı anlar yaşatan buzdan yapılmış bir otel var. Bu otel, dondurucu olan bir şeyin nasıl da sıcak ve samimi olabileceğinin göstergesi.

Buzdan yapılmış bu otelin adı Kiruna Ice Hotel… Dünyanın en ünlü buz otelleri arasında yer alıyor, kimine göre en ünlüsü ve en iyisi. İsveç’in başkenti Stockholm’dan yaklaşık 1,5 saatlik uzaklıkta. Buz otelin Kiruna şehir merkezi ile arasında 7 km’lik bir mesafe var. Tatilcilerin İsveç’in kuzeyinde bulunan Kiruna şehir merkezine girdikten sonra buz oteli görmek için biraz daha sabretmesi gerekiyor.

Kiruna Ice Hotel tesisleri, ziyaretçilerini iki farklı bina ile karşılıyor. Bunların biri ortak kullanım alanı olması için tasarlanmış, örneğin kafe/bar, kilise, kütüphane gibi… Diğer bina ise otel ziyaretçilerinin konaklaması için inşa edilmiş. Aslında ziyaretçileri karşılayan bu iki yapıya bina demek biraz güç. Çünkü her ikisi de tamamen buzdan yapılmış.

Kiruna Ice Hotel isimli buz otelin yapımı da kendi gibi ilginç. Otelin buz blokları, dünyanın farklı yerlerinden oteli ziyaret eden sanatçılar tarafından yapılıyor. Otelin yapılma zamanı Eylül… Sanatçılar, Eylül ayında otele geliyor ve yaklaşık 6 haftada otelin yapımını tamamlıyorlar. Otel Mart ayına kadar açık. Çünkü Mart ayında buzlar eriyor ve otel yok oluyor.

Otelin bölümleri (kütüphane, odalar vb.) farklı sanatçılar tarafından tasarlandığı için çeşitlilik gösteriyor. Her sanatçı kendi dünyasını otelin buz bloklarına yansıttığı görülüyor. Bu nedenle tatilciler, birbiriyle ilgisiz konseptlere de denk gelebiliyor. Otelin hammaddesi ise olan buzlar, Torne gölünden çıkarılıyor. Donmuş Torne Gölü buzları, yoktan var edilen ve yine de yok olan bu otele hayat veren doğal bir kaynak.

Buz otele gelen müşterilerin özel bir kıyafet giymeleri isteniyor. Çünkü her taraf buz olduğu için tatilcilerin hasta olma ihtimalleri fazla. Otel işletmesi, hasta olmamaları için tatilcilere geyik derisinden oluşan özel kıyafetler veriyor. Her taraf buz olsa da geyik derisinin gerçekten çok sıcak tuttuğu söyleniyor. Ayrıca gece örtünmek için de geyik derisinden yapılmış battaniyeler, fazlasıyla iş görüyor.

Bu oteli görmek için otelde konaklamak zorunlu değil. Otel, bir müze gibi ziyaretçilere açık. İsteyen herkes, otel tesislerine gidip bilet alarak kendi gözüyle oteli görebilir ve buz blokların her yerine dokunabilir.

Kiruna Ice Hotel, farklı bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için harika bir imkan sunuyor gibi. Buzdan yapılmış yataklarda uyuyup her tarafı buz olan bir yapı içinde yemek yemek ve müzik dinlemek kulağa ilginç bir o kadar da ilgi çekici geliyor. Özellikle soğukla arası iyi olanlar, bu tesisleri fazlasıyla sevebilir ancak soğuktan hoşlanmayanlar için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Fakat otel buzdan yapılmış olsa da sıcak ve samimi bir ortam sunduğu gerçeğini görmezden gelmek mümkün değil.


1 yorum: