2 Şubat 2019 Cumartesi

Son Dakika : Pompeo, ABD Nükleer Silah Denetleyen Anlaşmadan Çekildi !

Son Dakika : Pompeo, ABD Nükleer Silah Denetleyen Anlaşmadan Çekildi !

Son Dakika : Pompeo, ABD Nükleer Silah Denetleyen Anlaşmadan Çekildi !


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Cuma günü Washington’da düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada, ülkesinin Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşmasından (NRF) geri çekilme tedbirlerine başlayacağını söyledi.

Bakan, milyonlarca Avrupalı ​​ve Amerikalı’nın ABD’yi olumsuz bir askeri pozisyona sokmayı ve ikili ilişkiyi daha iyi bir yöne doğru ilerletme fırsatlarını baltalamayı amaçlayan Rus suiistimallerinden daha büyük risk altında olacağını söyledi. Pompeo, uygun şekilde yanıt vermeleri gerektiğini söyledi.

Bu nedenle ABD, 2 Şubat'ta yürürlüğe giren Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması uyarınca taahhütlerini askıya alacaktır. Cumhurbaşkanı, Rusya’ya ve diğer ilgili taraflara, ABD’nin Antlaşmanın XV. Maddesi uyarınca altı ay içerisinde anlaşmadan etkili bir şekilde çekileceği konusunda resmi bildirimde bulunacaklarını söyledi.

Birleşik Devletler kararını Rusya'ya verirse, Rus tarafı taviz vermezse, anlaşma altı ay içinde kalıcı olarak sona erecek.

ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyet lideri Mikhail Gorbachev, Nükleer

Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nı 1987’de imzaladı.

Her iki ülkede de yaklaşık iki bin yedi yüz roket atıldı, bu da gerginliğin hafifletilmesine ve Soğuk Savaş'ın sona ermesine yardımcı oldu.