13 Şubat 2019 Çarşamba

Tuvalete Gittikten Sonra Ellerimizi Yıkamamız Gerekiyor mu ?

Kirlenmiş Tuvalet


Tuvalete Gittikten Sonra Ellerimizi Yıkamamız Gerekiyor mu ?  


Tuvaleti kullandıktan sonra ne yapmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz.
Bir çalışma da, insanların yalnızca% 67'sinin tuvalete gittikten sonra ellerini yıkadığını tespit edildi.

Rutgers Üniversitesi'nde gıda bilimi profesörü olan Don Schaffner, yıllardır el yıkama eğitimi alıyor ve bu geleneksel bilgeliğin göz ardı edilmemesi gerektiğini söylüyor. Business Insider'a “İdrar yapmak veya traş olmak farketmez, ellerini yıkamak zorunda kalırsınız” dedi. İşte nedeni. Mikroplar banyolarda uzun süre yaşayabilir.

El Yıkama Yaşamı Sürdürmenin Rutin Bir Eylemidir


Tuvalete yaptığınız her yolculuktan sonra ellerinizi yıkamak en iyisidir çünkü insan dışkısı E. coli, Shigella, Streptococcus, Hpatitis A, E ve daha fazlası gibi patojenler taşır. Ayrıca Norovirüs'ü hasta bir kişinin dışkısı veya kusmasıyla kirlenmiş banyo yüzeylerine dokunarak kolayca bulaşabilir.

Enfeksiyöz hastalık, gıda zehirlenmesinin en yaygın nedeni olup ishal, kusma, bulantı ve mide ağrısına neden olur. Banyolarda çok çeşitli mikroplar ve diğer bakteriler bulunabilir. 2004 yılında yapılan bir araştırmada, bazı Staphylococcus veya Staph soyun dan mikropların hemen hemen her elde bulunduğu tespit edilmiştir.

Halka açık tuvaletler bu bakterilerin ilaca dirençli birçok suşunu barındırabilir.Elleriniz temiz ve sivilce gerektirmese bile, tuvalet tutamağına dokunan, küveti kullanan veya banyo kapısını açan kişiyle aynı şeyi söyleyebilir misiniz?

Uzmanlar, el yıkamanın zorunlu olduğunu ve mümkün olduğunca hijyenik ürünleri ( kaliteli sabunları) kullanmanızı öneriyor.
Yorum

1 Yorum

İlginç bir soru olmuş ki araştırmadan çıkan sonuca baktığımızda %67 çok daha ilginç bir sonuç teşekkürler


EmojilerEmojiler