12 Mart 2019 Salı

Rüzgar Tulumu Nedir, Nasıl Çalışır ? Windsock

Rüzgar Tulumu ( Windsock )

Rüzgar Tulumu Nedir, Nasıl Çalışır ? Wınd Sock


Kısa Özet: Rüzgar tulumu, iniş başlamadan önce kritik olabilecek rüzgarın yönünü ve şiddetli bilgileri verebilecek basit bir alettir. Havadan veya yüksek bir mevkiden bakıladığında fark edilebilmesi için genellikle kırmızı veya turuncu renktedirler.

Rüzgâr Tulumu; yüzey rüzgârının yönünü ve şiddetini tespit etmek için kullanılan, içi hava ile dolduğunda yere paralel konuma gelebilen ve rüzgâr içinde dönen, kumaş vb. malzemelerden üretilmiş olan bir araçtır. Genellikle rüzgâra karşı geniş bir ağzı ve rüzgârı serbest bırakmak içinde dar bir çıkışı bulunur. Öncellikle hava meydanları dahil olmak üzere rüzgâr yönünün ve şiddetinin önemli olduğu kimyasal tesislerde (fabrikalar)  ile otobanlar gibi pek çok çeşitli yerde kullanım faaliyeti görmekte. Bazı yerlerde geleneksel nedenlerle ya da çocuk oyuncakları olarak kullanılan rüzgâr tulumları da (Wind Sock) vardır.

Rüzgâr tulumları kolay ayırt edilebilmesi için çoğunlukla turuncu, kırmızı, turuncu-beyaz veya kırmızı-beyaz çizgili renk şekillerinde üretilirler. Rüzgârın çevresel nedenleden etkilenmesini engellemek için açık bir meydana ve yüksek bir direğe asılması zorunludur. Etraftaki yapı ve diğer engellerden en az 25 m uzakta olmaları tavsiye edilmekte.

Havacılık Sektöründe


Havacılıkta sektöründe veya işlerinde  "yüzey rüzgârı" aslında yerden 30 ft (10 m) yüksekliğe kadar olan rüzgârdır. Her hava meydanında en az bir adet rüzgâr tulumunu bulundurmak zorunluluğu vardır.

ICAO standartlarına göre meydan rüzgâr tulumunun 3,6 m (12 ft) uzunluğunda ve geniş ağzı 0,9 m (36 inç) çapında olması şarttır. Dar veya açık olan arka ucu 15 knot (28 km/sa) rüzgârda tam dik (yere tam paralel) konuma gelmesine imkan verecek genişlik sağlanmalı. Asıldığı direk 6 m (20 ft) yüksekliğinde olmalıdırki. FAA'ya göre rüzgar tulumu en az 3 knot (5,6 km/sa) şiddetindeki rüzgârda rüzgâr içine dönebilmelidir.

Meydan rüzgâr tulumları gece şartlarında da kullanabilmek için lambalarla aydınlatma sağlıyabilirsiniz.


Özet : Rüzgar Gülü veya Tulumu rüzgarın hızını ve yönünü anlamak için çeşitli faaliyetli alanlarda kullanılır.

Kullanıldığı Alanlar : 
 • Havalimanlarında Kalkış ve İniş İçin Kullanılan Bölgeler
 • Hava Durumu Analizinin yapıldığı yerler. (Meteoroloji )


Anahtar Kelimeler: hava, durumu,göstermek,gösteren,amacıyla,kullanılan,rüzgar,tulumu,rüzgargülü,gülü,tulum,havacılık,havalimanı,heliport,havayolları,jandarma,karahavacılık,mont,windsock,hakkında,bilgi,ve,gerçekleri,rüzgar,tulumu,sipariş,et,askeri,tulumlar,

#Rüzgar #Tulumu #Nedir #Nasıl #Çalışır #Windsock

Arama Açıklaması: Rüzgar gülü ve tulumu nedir ? windsock nedir , rüzgar gülü ve windsock nasıl çalışır ? Rüzgar Tulumu Sipariş Et

2 yorum:

 1. Rüzgar tulumu aslında günlük hayatta birçok yerde görüpte üzerine dusunmedigimiz araçlardan. Geometrisi itibari ile fizik kurallari göz önünde bulundurularak yapılmış basit bir tasarıma sahip gibi görünse de Bernoulli denklemlerini bile içeren bir araçtır. Kullanım amacı itibari ile rüzgar yönünü kolaylıkla gosterir. Geometrisi, sanki katı bir cisimmis gibi içinden ve dışından akan ruzgarin etkisi ile dik durur. Güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda haklısınız hocam, sizede böyle güzel bir bilgiyi bizimle yorum kısmında paylaştığınız için teşekkür ederim.

   Sil